Sodu par brīnumlīdzekli pasludina vairāki mediji, interneta forumi un arī influenceri "Instagram" platformā. Izrādās, eksistē vesela sodas terapija, kuras autors esot kāds itāļu ārsts. Viena lieta gan tiek noklusēta – šis ārsts jau kādu laiku atrodas ieslodzījumā par nelegālu un kaitniecisku medicīnas praksi.
Aplamas teorijas un ieteikumi
Ideja par to, ka dzeramā soda jeb nātrija bikarbonāts iznīcina vēža šūnas, ir dzimusi itāļu ģimenes ārsta Tulio Simončīni (Tullio Simoncini) prātā. Lai arī pats kungs apgalvo, ka ir onkologs, nekādi pierādījumi tam nav atrodami. No ārsta idejām un izteikumiem ir kategoriski norobežojušies viņa kolēģi. Kāpēc?
Nelegāla prakse un apcietinājums
Izstumts no medicīniskās kopienas, ārsts savas idejas turpināja izplatīt alternatīvos kanālos – mājaslapā, "Facebook" platformā un interneta forumos, kur atrada daudzas dzirdīgās ausis. Pētot Simončīni sociālos tīklus, joprojām atrodam izmisuma pilnus lūgumus un aicinājumus. "Dakter, lūdzu, paņemiet mūs uz terapiju! Manam piecgadīgajam bērnam ir leikēmija IV stadijā. Palīdziet mums!" raksta kāda sieviete no Moldovas. "Man prieks, ka uzzināju par jums, dakter, soda tiešām strādā," apgalvo kāds vīrietis no Dānijas, kura sociālā tīkla profila aktivitāte gan ir aprāvusies pirms pāris gadiem. Šķietamu leģitimitāti šai alternatīvajai terapijai piešķīra arī Simončīni izdotā grāmata, kas joprojām brīvi pieejama pārdošanā.
Ārstēšana ar sodu tika praktizēta ārpus klīnikām, bez jebkādām licencēm un zinātniskajiem pētījumiem. Šaubīgas metodes dēļ gāja bojā divi pacienti, par ko 2018. gadā Simončīni tika piespriests piecu gadu cietumsods. Diemžēl viņa idejas turpina savu dzīvi "tautā", un baumas par sodu, kas ārstē vēzi, regulāri turpina "uzpeldēt" informatīvajā telpā.
Vai sodai ir pielietojums vēža ārstēšanā?
Komentēt fantastiskus apgalvojumus ir grūti – ne velti saka, ka izdomāt aplamību ir daudz vieglāk, nekā pēc tam speciālistam to atspēkot. Neeksistē neviens veids vai mehānisms, pateicoties kuram soda varētu aizkavēt vēža rašanos vai veicināt atveseļošanos.
Onkologs uzsver, ka soda, uzņemta iekšķīgi, nelīdzēs: "Ja lieto sodu iekšķīgi, kuņģa skābe tiek neitralizēta un īslaicīgi rodas sārmaina vide. Tad seko "rikošeta" efekts – kuņģa skābums strauji pieaug un var izraisīt tādus simptomus kā dedzināšanu aiz krūšukaula un sāpes. Savukārt sodas ievadīšana vēnā ir mākslīga plazmas pH līmeņa izmainīšana. Onkoloģiskiem pacientiem šāda procedūra stāvokli tikai pasliktinās. Tai nav nekāda zinātniska pamatojuma, un vispār šāda pašdarbība var beigties ar nāvi."
--
Nodibinājuma "O Fonds" misija ir mazināt vēža postošo ietekmi Latvijas sabiedrībā. Fonds ir dibināts 2005. gada 22. aprīlī, un kopš 2017. gada uzsāka aktīvu sadarbību ar pieredzējušiem jomas speciālistiem diagnostikas, zinātnes, ārstniecības un paliatīvās aprūpes jomā. Vairāk informācijas par pašu nodibinājumu – fonda tīmekļa vietnē.
Raksts tapis ar Rīgas Domes Labklājības departamenta līdzfinansējumu.