Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieka Kļaviņa vadībā BBCE notiek biomateriālu in vitro jeb laboratoriskie pētījumi, savukārt Sizovs no Latvijas Organiskās Sintēzes Institūta (OSI) puses pārraudzīs biomateriālu drošību un efektivitāti, veicot pirmsklīniskos pētījumus.
Kļaviņš šovasar atgriezās Latvijā pēc desmit gadiem Austrijā, lai RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā ar Marijas Sklodovskas-Kirī stipendijas atbalstu pētītu metabolītus kā imūnmodulējošas piedevas biomateriāliem.
"Metabolisms jeb vielmaiņa ir process, kas notiek visās šūnās. Es pētu metabolisma izmaiņas, kad kaula reģenerācijai tiek ievietots implants – kā uz to reaģē organisms. Biomateriāliem ir svarīga nozīme kaulu defektu ķirurģiskā ārstēšanā, taču pastāv riski, piemēram, ķirurģiskā procedūra var izraisīt iekaisumu un kaula infekciju, kaulu aizvietošana var neizdoties un jāveic atkārtoti. Organisma imūnsistēmas reakcija uz implantu ir galvenais faktors, kas nosaka ārstēšanas iznākumu. Es pētu, vai metabolītus – savienojumus, kas rodas organisma šūnās vielmaiņas procesā, – varētu iestrādāt biomateriālos, lai kaulu reģenerācija ar implantmateriāliem būtu veiksmīgāka. Pētu iespēju biomateriālos iestrādāt nevis medikamentus, kas veicina dzīšanu vai samazina iekaisuma riskus, bet gan vielas, ko saražo mūsu vielmaiņa un kas rada tādu pašu efektu," skaidro zinātnieks.
Vairāk informācijas par šo pētnieku darbu – klikšķinot šeit.