Suns
Mūs sen vairs neizbrīna, ka speciāli apmācīti suņi spēj saost ne tikai sprāgstvielas vai narkotiskās vielas, bet pat ir palīgi dažādu slimību, piemēram, vēža noteikšanā. Tāpēc nav nekāds brīnums, ka šobrīd zinātnieki lūkojuši noskaidrot, vai superjutīgo degunu īpašnieki var tikt apmācīti arī tam, lai pēc cilvēka smaržas spētu saost Covid-19 pacientu. Pagaidām gan šis ir vien neliels pētījums, taču pirmie rezultāti vieš cerības un ir visai interesanti.

Francijas un Libānas pētnieku komanda ķērās pie darba un iepazīstināja sešus šādiem uzdevumiem apmācītus suņus ar to, kā smaržo Covid-19 pacients. Jau nepilnas dienas laikā dzīvnieki bija smaržu visai labi iegaumējuši, bet pēc dažām nedēļām spēja ar lielu precizitāti noteikt, kurš sviedru paraugs ir no vesela cilvēka, bet kurš – no simptomātiska Covid-19 pacienta.
Jāatgādina, ka suņa oža ir daudzkārt jutīgāka un niansētāka par cilvēka ožu, kas arī ļauj, piemēram, muitnieku darba suņiem lērumā mantu saost un precīzi norādīt uz narkotikām, cigaretēm, sprāgstvielām. Ja cilvēkam ir aptuveni seši miljoni ožas receptoru, tad sunim – 300 miljoni jeb 50 reižu vairāk. Vietne "Science Alert" skaidro, ka praksē tas nozīmē – suņi nereti spēj sajust smaržu pat tad, ja koncentrācija ir tikai viena daļiņa uz triljonu.

Konkrētais eksperiments tika veikts, iesaistot sešus darba suņus un 177 pacientus no piecām slimnīcām, kuri piekrita pētniekiem nodot savu sviedru paraugus. Aptuveni pusei no šiem pacientiem bija laboratoriski konstatēta saslimšana ar Covid-19, bet otra puse bija Covid-19 negatīvi. Saimnieki-kinologi tad no vienas līdz trim nedēļām strādāja ar savu darba suni, iepazīstinot ar Covid-19 pacientu sviedru paraugiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!