Covid-19 vakcīnas
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Šobrīd gan Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), gan Eiropā jau uzsākta pirmā vakcinācijas kārta pret jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19. Tostarp aizvadītā gada izskaņā pirmās devas saņēma mediķi arī Latvijā. Šobrīd lietošanai Eiropas Savienībā (ES) apstiprināta "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātā vakcīna, bet nupat Eiropas Zāļu aģentūra izmantošanai apstiprinājusi arī "Moderna" radīto vakcīnu. Taču tas nenozīmē, ka cīņa ir uzvarēta un darbs pie jaunu vakcīnu izstrādes apstājies. Jā, gan "Pfizer", gan "Moderna" vakcīnas klīniskajos testos ir uzrādījušas lielisku efektivitāti un drošumu, taču tām ir arī vairākas nepilnības, kuras steidz risināt citi zinātnieki, piemēram, specifiskas un vietām grūti īstenojamas uzglabāšanas prasības.

Tā, piemēram, "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātā vakcīna ilgstošajā uzglabāšanā jātur ļoti zemā temperatūrā, ap mīnus 70 grādu pēc Celsija. Attīstītajās valstīs un lielajās pilsētās slimnīcām ir iespējas šādus apstākļus nodrošināt, taču zināmus sarežģījumus rada arī šādas temperatūras nodrošināšana visas piegādes ķēdes laikā, uz ko jau rudenī norādīja Vācijas loģistikas kompānija "DHL", lēšot – vakcīnas piegāde varētu būt apgrūtināta divās trešdaļās pasaules valstu. Risinājums ir īpašs iepakojums ar sauso ledu, kas ļauj nodrošināt nepieciešamo temperatūru. "Moderna" vakcīnai ir mazāk striktas, bet tā ir arī dārgāka.

Vēl viena lieta, kas vieno abas vakcīnas – imunizācijai nepieciešamas saņemt divas devas. Tas nav nekas neparasts – līdzīgi vakcinācijas režīmi ir arī virknei vakcīnu pret citām infekcijām. Tomēr globālas pandēmijas apstākļos tas rada papildu izaicinājumus – gan loģistikas ziņā un pašā vakcinācijas procesā, gan arī jautājumā par cilvēku attieksmi. Atsevišķi eksperti ir nobažījušies, ka cilvēki pēc pirmās devas saņemšanas var dažādu iemeslu dēļ uz otrās devas saņemšanu neierasties. Iemesli dažādi – kāds pats izdomājis, ka otrā deva nav nepieciešama, kāds vienkārši aizmirsis, bet vēl kādam pēc pirmās devas saņemšanas bijusi nepatīkama vakcīnizraisīta reakcija. Jāatgādina, ka būtiski nelikt vienādības zīmi starp smagām blaknēm, kas retos gadījumos var apdraudēt pacienta veselību (piemēram, ja ir alerģiska reakcija pret kādu no vakcīnā esošajām vielām) un vakcīnizraisītu reakciju, kas ir normāla parādība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!