"Comirnaty" – pirmo lietošanai Eiropas Savienībā (ES) apstiprināto vakcīnu pret Covid-19 – izstrādājuši ražotāji "BioNTech" un "Pfizer". ES tā reģistrēta 2020. gada 21. decembrī. Vakcīna izstrādāta ar mērķi pasargāt no koronavīrusa izraisītas saslimšanas Covid-19. Savukārt otrā vakcīna, kuru izstrādājis ražotājs "Moderna", reģistrēta šogad 6. janvārī.
Kas kopīgs abām vakcīnām
Abas reģistrētās vakcīnas ir veidotas pēc inovatīvas metodes, kuras pamatā ir mRNS ziņnesis, kurš organismam palīdz izveidot pīķa proteīna daļiņas jeb S-proteīnu, kuras atrodas koronavīrusa sastāvā un ko vīruss izmanto, lai iekļūtu organisma šūnās. Tas nozīmē, ka pēc vakcīnas saņemšanas vakcinētās personas imūnsistēma izveidos antivielas pret pīķa proteīna daļiņām jeb S-proteīnu un brīdī, kad organisms sastapsies ar koronavīrusu, atpazīs šo proteīnu un varēs aizsargāt organismu pret vīrusu.
Salīdzinot ar citām vakcīnām, mRNS vakcīnu lielākā priekšrocība ir iespēja to saražot ātrāk, kas ir īpaši svarīgi, apkarojot pandēmiju.
Gan "Pfizer" un "BioNTech", gan "Moderna" izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 ir līdzvērtīgas ne vien pēc izmantotās vakcīnas izstrādes tehnoloģijas, bet arī efektivitātes ziņā – abas vakcīnas uzrāda teju identisku efektivitāti pret Covid-19 (95% "Pfizer" un "BioNTech" vakcīna, 94% "Moderna" vakcīna), kā arī atbilst visām stingrajām drošuma prasībām.
Lai vakcīnu varētu izmantot ES, tai jāizpilda tādas pašas kvalitātes, drošuma un efektivitātes pierādījumu prasības kā jebkurām zālēm. Nekādas atkāpes no šīm pamatprasībām netiek veiktas.
Vakcīnu izstrādes un reģistrācijas process šoreiz notiek ātrāk nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vakcīnu reģistrēšanu uzraugošajām iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem. Turklāt pētnieki jau vairāk nekā 10 gadus ir pētījuši potenciālās SARS un MERS vīrusa vakcīnas. Šie ilgstošie, iepriekšējie pētījumi kalpo kā pamats ātrākai vakcīnu kandidātu izstrādei Covid-19 pandēmijā.
Būtiskākās atšķirības – uzglabāšanas nosacījumi
Lielākā šo vakcīnu atšķirība ir saistīta ar to uzglabāšanu. Ja "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātā vakcīna sasaldētā veidā ir jāuzglabā īpašās saldētavās -90°C līdz -60°C temperatūrā (izņemot īslaicīgu uzglabāšanu līdz piecām dienām ledusskapī 2°C-8°C), tad "Moderna" vakcīnu iespējams uzglabāt ledusskapjos -25°C līdz -15°C temperatūrā.
Jānorāda, ka "Comirnaty" vakcīna ir piemērota vakcinācijai no 16 gadu vecuma, bet "Moderna" – no 18 gadu vecuma. Tas ir saistīts ar klīniskajos pētījumos iekļauto populāciju. Tāpat zāļu ražotājs "Moderna" savos pētījumos iedarbības un drošuma demonstrēšanai ir izmantojis 28 dienu intervālu starp abām vakcīnu devām, tāpēc arī vakcīnas aprakstā ir rekomendēts starp pirmās un otrās vakcīnas devas ievērot 28 dienu intervālu. Savukārt zāļu ražotāja "Pfizer" izstrādātās vakcīnas "Comirnaty" gadījumā starp abām devām jāievēro 21 dienas intervāls.
Vakcinēšanās pret Covid-19 ir brīvprātīga un pilnībā valsts apmaksāta. Ņemot vērā vakcīnu pakāpenisko pieejamību visā Eiropas Savienībā, sākumā tiek vakcinētas visneaizsargātākās Latvijas sabiedrības grupas.
Lai iedzīvotāji varētu ērtāk rast uzticamu un zinātnē balstītu informāciju par vakcīnu pret Covid-19 izstrādi, Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnes www.zva.gov.lv sadaļā "Covid-19 ziņas" regulāri tiek aktualizēta un publicēta jaunākā informācija par vakcīnu izstrādi, vērtēšanu un apstiprināšanu, tai skaitā par vakcīnu iedarbīgumu, kvalitāti un drošumu, tai skaitā fakti par vakcīnām. Savukārt informācija par vakcinācijas norisi Latvijā ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnes sadaļā "Vakcīnas pret Covid-19".