Eksperimentu sērija, kur rezultāti un analīze šonedēļ publicēta akadēmiskajā izdevumā "Proceedings of the National Academy of Sciences", psihologi secinājuši – šādos strīdos uzvar personīgās pieredzes stāsti, nevis fakti, dati un statistika. Jo īpaši iedarbīgi pieredzes stāsti, kas saistīti ar stāstītāja ievainojamību vai pārdzīvotām ciešanām.
"Domstarpībās par morāliem jautājumiem pieredzes stāsts šķiet patiesāks par faktiem," spriež Ziemeļkarolīnas Universitātes psihologs Kurts Grejs.
Šis problēmjautājums "viedokļu burbuļu" laikā ir jo īpaši svarīgs. ASV prezidents Džo Baidens savā inaugurācijā aicināja uz vienotību, un dati rāda, ka tas patiešām ir liels izaicinājums. Domnīcas "The Pew Research Center" apkopotie dati par amerikāņu uzskatiem tādos jautājumos, kā starprasu attiecības un valdības loma nabadzības izskaušanā, un šo uzskatu korelācija ar politisko pārliecību liecina – kopš 1994. gada viedokļu atšķirības republikāņu un demokrātu atbalstītāju starpā pieaugušas vidēji no 15 līdz 36 procentiem. Grejs vietnei "Live Science" skaidro, ka visai daudz pētījumu par politisko uzskatu atšķirībām fokusējas uz pārliecināšanu un to, kā šie uzskati mainās, taču lieta tāda – tie mainās ļoti reti.
"Šajā politiskajā klimatā mums jādomā par fundamentālāku mērķi – vienkārši gatavību iesaistīties cieņpilnā dialogā ar oponentu," uzskata psihologs.
Tieši tas pats secināts, apkopojot vairāk nekā 300 tūkstošus komentāru pie 194 video par abortu politiku. Komentāru sadaļā pie video, kuros stāsts centrēts uz personīgo pieredzi, lietotāji debatējuši iecietīgākā un cieņpilnākā manierē, nekā pie video, kuru "mugurkauls" ir fakti un statistika.
Tāpat arī politiskie oponenti debatēs telekanālos CNN un "Fox News" (aplūkotas intervijas laika posmā no 2002. līdz 2017. gadam) caurmērā pret oponentu bija cieņpilnāki un uztvēra viņu kā racionālāku personu tad, ja sarunas bija balstītas personīgajā pieredzē. Turklāt šīs pieredzes izpelnījās lielāku cieņu tad, ja kāds (pat ja tas ir viedokļu pretinieks) ir izcietis lielas grūtības, īpaši tad, ja līdzīgas grūtības piedzīvojusi arī otra puse.