Protestētāji
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Nereti, debatējot ar kādu personu par jautājumiem, kur jums ir krasas viedokļu atšķirības – vai tā būtu politika, aborti, seksuālo minoritāšu tiesības, imigrācija –, tas noved tikai un vienīgi strupceļā. Sajūta, ka visi tavi argumenti, atsauces uz statistiku un faktiem "atsitas kā pret sienu". Visticamāk, tāda pati sajūta ir arī otrai pusei. Taču, kā spriež nupat klajā nākuša pētījuma autori, strīdos par abortiem, politiku un tamlīdzīgiem sabiedrību šķeļošiem problēmjautājumiem sausi fakti īsti nebūs tas veids, kā izpelnīties cieņu, kādu pārliecināt vai vismaz likt apsvērt jautājumu no cita skatpuntka.

Eksperimentu sērija, kur rezultāti un analīze šonedēļ publicēta akadēmiskajā izdevumā "Proceedings of the National Academy of Sciences", psihologi secinājuši – šādos strīdos uzvar personīgās pieredzes stāsti, nevis fakti, dati un statistika. Jo īpaši iedarbīgi pieredzes stāsti, kas saistīti ar stāstītāja ievainojamību vai pārdzīvotām ciešanām.

"Domstarpībās par morāliem jautājumiem pieredzes stāsts šķiet patiesāks par faktiem," spriež Ziemeļkarolīnas Universitātes psihologs Kurts Grejs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!