Sejas maskas
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Klīniskie pētījumi ir pierādījuši – gan "Moderna", gan "Pfizer", gan "AstraZeneca" un "Johnson & Johnson" izstrādātās vakcīnas ļoti labi pasargā no saslimšanas ar Covid-19 smagā formā un nāves. Cita nedaudz vairāk, cita nedaudz mazāk, bet visas ir efektīvas un ieguvumi atsver riskus. Taču tas, par ko šobrīd informācijas aizvien ir samērā maz – vai vakcinētie, kaut paši no slimības pasargāti, var turpināt vīrusu pārnēsāt un inficēt citus? To lūkos noskaidrot apjomīgā pētījumā ASV, iesaistot 12 tūkstošus studentu un vēlāk arī ap 25 tūkstošiem viņu potenciālo kontaktpersonu.

Klīniskie pētījumi, kas veikti pirms vakcīnu apstiprināšanas, lūkoja atbildēt uz jautājumu, vai vakcīna pasargā no Covid-19, īpaši vidēji smagas, smagas slimības gaitas un nāves, kā arī vai tās ir drošas, proti, vai ieguvumi daudzkārt pārsniedz iespējamo blakņu riskus. Taču šie pētījumi netika dizainēti tā, lai atbildētu uz jautājuu, vai vakcinēti cilvēki aizvien var turpināt pārnēsāt vīrusu.

"Vai vakcīna pasargā – tas vienmēr būs pirmais jautājums, uz ko tiks meklēta atbilde," izdevumam "The Washington Post" skaidro statitiķe un grāmatas "Design and Analysis of Vaccine Studies" autore no Floridas Universitātes Ira Longini un piebilst: "Uzreiz nebūs iespējams pateikt, vai vakcīna vispār pasargā no inficēšanās un vai tā samazina risku vīrusu izplatīt."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!