Eksperiments: sajauktie burti
Foto: Shutterstock
Vai vrai ilzasīt šo tikeumu? Dršoi vein vrai! Nesajauktā versijā pirmie divi teikumi vēsta: "Vai vari izlasīt šo teikumu? Droši vien vari!" Taču diez vai tev bija nepieciešams paskaidrojums – ir diezgan liela varbūtība, ka vārdus izlasīji pareizi, kaut burti sajaukti vietām. Kāpēc tā – lūkosim noskaidrot šajā rakstā. Rakstā atradīsi arī saiti uz Jēkaba Meijera programmētu burtu sajaucēju, kur vari iekopēt sevis izvēlētu tekstu, sajaukt burtus vietām un pārbaudīt, vai aizvien spēj uztvert rakstīto.

Nav izslēgts, ka tīmeklī jau pirms krietna laika esi redzējis šādu vai līdzīgu tekstu angliski vai latviski: "Sskaaņā ar Kmberiadžs Uinveritsātes pīētjuma reuzltiātem, nav sravīgi, kdāā scīebā vādrā ir butri. Savrīgi, lai pmriais un pdēējais butrs ir ītasjā vtieā. Prāējie butri var būt plniīgi saajukti, bet tsekts tapāt būs ilazsāms bez pborlēāmm. Tas tēāpc, ka clivēks nealsa ktaru bturu aestviķši, bet gan vsiu vādru kupomā."

Nejaucot burtu secību: "Saskaņā ar Kembridžas Universitātes pētījuma rezultātiem, nav svarīgi, kādā secībā vārdā ir burti. Svarīgi, lai pirmais un pēdējais burts ir īstajā vietā. Pārējie burti var būt pilnīgi sajaukti, bet teksts tāpat būs izlasāms bez problēmām. Tas tāpēc, ka cilvēks nelasa katru burtu atsevišķi, bet gan visu vārdu kopumā."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!