PVO pārbaudīs trīs medikamentu efektivitāti smagi slimu Covid-19 pacientu glābšanā
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pirms vairāk nekā gada, kad tikai salīdzinoši nesen bija apjausts Covid-19 pandēmijas patiesais mērogs, Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzsāka starptautisku klīnisko pētījumu "Solidarity", lai pārbaudītu četru jau eksistējošu medikamentu iespējamo lietderību jaunā koronavīrusa izraisītās slimības ārstēšanā. Dažus mēnešus vēlāk bija skaidrs – nevienā no šiem gadījumiem medikamenta efektivitāte un potenciālie ieguvumi neatsver riskus, to izmantošana Covid-19 ārstēšanā nav lietderīga. Nu PVO restartē "Solidarity" ar trim citiem medikamentiem. Šoreiz fokuss ir uz pārāk agresīvas imūnās atbildes ierobežošanu, vēsta izdevums "Nature".

Pirmajā reizē "Solidarity" fokuss bija uz pretvīrusu medikamentiem – remdesivīru, pretmalārijas zālēm hidroksihlorohīnu, HIV ārstēšanai paredzētu zāļu kombināciju lopinavīru un ritonavīru, kā arī šo preparātu kombināciju ar interferonu bēta-1a. Jau visai drīz tapa skaidrs, ka hidroksihlorohīna (un hlorohīna) lietošana pret Covid-19 nav lietderīga, turklāt atsevišķos gadījumos bija būtiski riski pacientu drošībai. Iepriecinošu ziņu nebija arī par pārējiem medikamentiem – netika gūti skaidri pierādījumi, ka terapija ar kādu no tiem būtiski uzlabotu iespēju izglābt smagi slimus pacientus vai saīsināt laiku, kas smagi slimajiem jāpavada slimnīcā.

"Neviena no pretvīrusu zālēm neuzrādīja spēcīgu efektu hospitalizētajiem pacientiem. Veidojas zinātniskais konsenss, ka hospitalizācijas gadījumā (lietot šīs zāles) jau ir par vēlu. Tām varētu būt pozitīvs efekts, ja tās tiktu lietotas uzreiz pēc pozitīva Covid-19 testa," izdevums "Nature" citē Džonu Ārni Rotingenu, Norvēģijas Sabiedrības Veselības institūta zinātnisko direktoru un "Solidarity" starptautiskās komitejas vienu no pārstāvjiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!