Kā redzams attēlā, fonu aizpilda sarkanas, zaļas un zilas (RGB) krāsu joslas. Dažas no 12 attēlā redzamajām sfērām "aizslēpušās" aiz zilajām līnijām, dažas sarkanajām vai zaļajām. Tas arī noteiks, kādā krāsā mums izskatīsies pati sfēra. Aiz sarkanajām joslām aizslēpusies bēšā sfēra būs iesarkana, aiz zaļajām – zaļgana, aiz zilajām, zilgana/violeta.
Turklāt šis efekts krasi pastiprinās, ja attēlu attālinām (skatīt piemēru apakšā, kur attēls samazināts), bet kļūst mazāk izteikts, ja to pietuvinām.
Būtībā šī sagrozītā uztvere rodas mūsu redzes īpatnību dēļ – formas un to robežas uztveram daudz labāk nekā izšķiram krāsas. Proti, formas, kontūras uztveram daudz detalizētāk nekā krāsas un to pārejas, vietne "Live Science" citē attēla autoru profesoru Noviku.
Izvelkot sfēras attēla priekšplānā, tās visas atkal izskatās vienā un īstajā krāsā.
Šo ilūziju dēvē par Munkera-Vaita optisko ilūziju, profesors Noviks norādīja vietnei "Live Science". Psihologs Maikls Vaits pagājušā gadsimta 60. gados šādu efektu nodemonstrēja ar pelēktoņu attēlu, kur divas vienādi pelēkas krāsas joslas izskatās attiecīgi tumšāka vai gaišāka atkarībā no tā, vai šo joslu šķērso baltas vai melnas līnijas. 70. gados līdzīgu efektu nodemonstrēja Hanss Munkers jau ar krāsainu attēlu.
Versijas par to, kas tad īsti izraisa šīs mūsu uztveres īpatnības (varbūt nepilnības?), ir vairākas, turklāt būtiski atšķiras jau pašos pamatos. Daļa uzskata, ka šīs ilūzijas "saknes" meklējamas jau mūsu redzes orgānos – acīs. Vēl daļa uzskata, ka sagrozītais priekšstats par objekta patieso krāsu rodas "datu apstrādes" posmā mūsu smadzenēs.
Lai kur arī būtu meklējami cēloņi, šī optiskā ilūzija ir vienkārši interesants materiāls, lai ar to "parotaļātos", norāda Noviks. Profesors skaidro, ka efektu var pastiprināt vai pavājināt, attēlu apstrādes programmās, piemēram, pamainot attēla izgaismojumu, krāsu piesātinājumu vai citus parametrus. Tāpat, piemēram, efekts ir izteiktāks tieši ar sfēriskiem objektiem nevis plakaniem diskiem.
Droši vari pamēģināt pats, jo profesors Noviks ar sevis veidotajiem attēliem brīvi dalās failu apmaiņas vietnē "Dropbox". Konkrētās ilūzijas attēlu vari lejupielādēt, klikšķinot šeit.