Iepriekš nereti izskanējušas hipotēzes, ka testosterons Covid-19 kontekstā drīzāk ir sliktas vēstis. Dati liecina, ka ar Covid-19 smagā formā biežāk slimo tieši vīrieši, un daļa ekspertu izvirzīja versiju, ka viens no "vaininiekiem" varētu būt tieši testosterons. Šis nelielais pētījums, ko veikuši Vašingtonas Universitātes Medicīnas skolas Sentluisā eksperti, liecina ko citu un, visticamāk, mudinās turpināt izpēti par testosterona un hormonu vispār lomu Covid-19 kontekstā.
"Pandēmijas laikā pārsvarā valda pieņēmums, ka testosterons ir slikts. Mūsu pētījumā gadījumā ar pacientiem vīriešiem izkristalizējas pretējais – ja vīrietim bija zems testosterona līmenis hospitalizācijas brīdī, risks, ka viņam Covid-19 noritēs ļoti smagi, bija daudz augstāks nekā vīriešiem ar augstāku testosterona līmeni. Tostarp, ja slimības gaitā hospitalizētajam pacientam testosteorna līmenis turpināja pazemināties, attiecīgi negatīva klīniska iznākuma (nāves) pieauga," vietne "Eureka Alert" citē vienu no pētījuma līdzautoriem Abhinavu Divanu.
Īsumā par pētījuma norisi. No 152 cilvēkiem (90 vīriešiem un 62 sievietēm), kuri vērsās Bārnsa-Ebreju slimnīcā ar Covid-19 simptomiem un kuriem vēlāk laboratoriski apstiprināta saslimšana, tika paņemti asins paraugi. No šiem cilvēkiem 143 pacientus nācās hospitalizēt, tik slikts bija viņu veselības stāvoklis. No hospitalizētajiem pēcāk asins paraugi tika ņemti regulāri – trešajā, septītajā, 14. un 28. dienā, (protams, ja viņi katrā no šiem posmiem aizvien bija slimnīcā). Pētnieki asins paraugos mērīja testosterona, estradiola (fizioloģiski visaktīvākais no estrogēniem) un augšanas hormona IGF-1 līmeni.
Sievietēm nekādas saiknes starp Covid-19 norisi un nevienu no šiem trim hormoniem netika konstatētas.
"Bija liela varbūtība, ka vīriešiem, kuri sākumā (hospitalizācijas dienā) vēl nebija ļoti smagi slimi, bet kuriem bija zems testosterona līmenis, nākamo divu vai trīs dienu laikā būs nepieciešama intensīva aprūpe, iespējams arī intubācija. Zemāks testosterona līmenis, šķiet, palīdzēja prognozēt, kuriem pacientiem tuvākajās dienās, visticamāk, ļoti pasliktināsies veselības stāvoklis," vietne "Live Science" citē pētījuma vadošo autoru, endokrinologu Sandīpu Dhindsu.
Vēlreiz jāuzsver, ka šis pētījums vēl neļauj izdarīt tādus secinājumus kā "zems testosterona līmenis izraisa Covid-19 smagā formā". To šobrīd nevar apgalvot, un paši pētnieki uzsver – vēl nav skaidrs, vai testosterona līmenis krītas smaga Covid-19 dēļ vai otrādi – zems testosterona līmenis ir faktors, ka veicina smagāku Covid-19 gaitu. Šādus secinājumus izdarīt liedz, piemēram, tas, ka pētniekiem nav datu par testosterona līmeni pacientu organismā pirms saslimšanas. Proti, nav zināms, vai tas bijis zem normas arī pirms saslimšanas, vai strauji krities tieši pēc saslimšanas.
Tas, ko pētījuma autori rekomendē pagaidām, ir – Covid-19 pacientu-vīriešu ārstēšanā ievērot piesardzību ar medikamentiem, kas var pazemināt testosterona līmeni organismā.
Pētījums publicēts 25. maijā "JAMA Network Open".