Campus  - 1839
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Neliela mēroga pētījumā, kurā iesaistīti 152 cilvēki, no kuriem 143 ar Covid-19 tika hospitalizēti Bārnsa-Ebreju slimnīcā Sentluisā, ASV, atklāta korelācija starp slimošanu ar Covid-19 smagā formā un testosterona līmeni organismā. Tiem hospitalizētajiem vīriešiem, kuriem bija izteikti zems testosterona līmenis, slimība noritēja daudz smagāk. Pagaidām gan nekādus izvērstākus secinājumus kā vien korelācijas konstatēšanu nevar izdarīt – šis ir neliels pētījums ar mazu dalībnieku izlasi.

Iepriekš nereti izskanējušas hipotēzes, ka testosterons Covid-19 kontekstā drīzāk ir sliktas vēstis. Dati liecina, ka ar Covid-19 smagā formā biežāk slimo tieši vīrieši, un daļa ekspertu izvirzīja versiju, ka viens no "vaininiekiem" varētu būt tieši testosterons. Šis nelielais pētījums, ko veikuši Vašingtonas Universitātes Medicīnas skolas Sentluisā eksperti, liecina ko citu un, visticamāk, mudinās turpināt izpēti par testosterona un hormonu vispār lomu Covid-19 kontekstā.

"Pandēmijas laikā pārsvarā valda pieņēmums, ka testosterons ir slikts. Mūsu pētījumā gadījumā ar pacientiem vīriešiem izkristalizējas pretējais – ja vīrietim bija zems testosterona līmenis hospitalizācijas brīdī, risks, ka viņam Covid-19 noritēs ļoti smagi, bija daudz augstāks nekā vīriešiem ar augstāku testosterona līmeni. Tostarp, ja slimības gaitā hospitalizētajam pacientam testosteorna līmenis turpināja pazemināties, attiecīgi negatīva klīniska iznākuma (nāves) pieauga," vietne "Eureka Alert" citē vienu no pētījuma līdzautoriem Abhinavu Divanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!