Latvijas zinātnieku darbs, kas var glābt tūkstošiem cilvēku: jaunas pretmalārijas zāles
Foto: Pixabay
Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) un Frānsisa Krika institūta Lielbritānijā pētnieki atklājuši jaunu savienojumu klasi, kas tiešā veidā iedarbojas uz malārijas parazīta dzīves ciklu un bloķē tā attīstību. Tā ir jauna pieeja pretmalārijas zāļvielu izveidē, un zinātnieki turpina darbu, lai, balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, izveidotu jaunas paaudzes malārijas ārstēšanas līdzekli.

Pētījums par pretmalārijas zāļvielu izstrādi ir publicēts prestižā zinātniskajā žurnālā "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America" – PNAS (ietekmes faktors 9,4). Šī uzmanība apliecina izstrādātās pieejas novitāti zinātnieku aprindās. Arī portāls "Drug Discovery World", kas apkopo jaunus risinājumus zāļvielu atklāšanā, pamanījis šo pētījumu un novērtējis tā nozīmīgumu.

Malārija ir tropu un subtropu reģionos plaši izplatīta un dzīvībai bīstama slimība. 2019. gadā ar to saslima 23 miljoni cilvēku, no kuriem 400 tūkstošiem cilvēku tā beidzās letāli. Lai gan malārijas ārstēšanai ir pieejamas vairākas zāļvielas, šo slimību izraisošie parazīti laika gaitā ir izstrādājuši pret tām rezistenci, un daudzas no tradicionāli lietotajām pretmalārijas zālēm kļūst neefektīvas. Tas nosaka nepieciešamību radīt jaunus pretmalārijas ārstniecības līdzekļus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!