Superspēja, ko var iemācīties: eksperimentā pierāda, ka cilvēki viegli apgūst eholokāciju
Foto: LETA
Ja piemin eholokāciju – spēju orientēties vidē, radot noteiktas skaņas un pēc tam uztverot, kā skaņas viļņi "atsitas" no dažādiem objektiem apkārtējā vidē un cik ilgs laiks paiet, līdz atbalss sasniedz raidītāju, – parasti prātā nāk zemūdeņu vai vai kuģu hidrolokatori, bet no dzīvnieku pasaules, piemēram, delfīni, vaļi vai sikspārņi. Taču arī cilvēki spēj pārvietoties vidē un noteikt objektu izvietojumu telpā, izmantojot eholokāciju, turklāt šo prasmi iespējams samērā viegli uztrenēt, liecina nupat veikts neliels eksperiments, par ko stāsta vietne "Science Alert".

Kam tas vispār vajadzīgs? Pavisam vienkārši – eholokācijas prasmes apgūšana var krietni atvieglot dzīvi neredzīgiem cilvēkiem. Protams, izkoptās prasmes nebūs tik precīzas kā sikspārņiem, kas ar eholokāciju spēj tostarp arī sekmīgi noteikt medījuma atrašanās vietu, taču drošāk pārvietoties vidē tas var palīdzēt. Kaut šī prasme potenciāli neredzīgiem cilvēkiem var būt ļoti noderīga, tā tiek mācīta visai reti.

Iepriekš jau veikti neliela mēroga eksperimenti par to, vai cilvēki spēj iemācīties šo principu izmantot, lai droši pārvietotos, taču nupat Daremas Universitātes (Lielbritānija) pētnieku komandas veiktajā eksperimentā iekļauta plašāka izlase – arī kopš dzimšanas neredzīgi cilvēki un gados vecāki cilvēki. Izlase gan arī šajā eksperimentā ir neliela –12 neredzīgi cilvēki un 14 cilvēki, kuriem nav nopietnu redzes defektu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!