Saules aptumsums Rīgā 20210610 - 1
Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

Ja pa rokai nav speciālo filtru vai briļļu, kas paredzētas tieši Saules aptumsumu vērošanai, bet arī negribi būt kā Donalds Tramps, kas aptumsumu vērojis arī bez jebkādiem aizsarglīdzekļiem, ir ātrs risinājums, un pietiks ar mājās vai birojā aši sameklējamām lietām.

Arī mēs, diemžēl, tiešai Saules daļējā aptumsuma vērošanai nebijām pienācīgi sagatavojušies un sarūpējuši specializētās brilles. Jāatgādina, ka raudzīties tieši saulē pat ar supertumšām saulesbrillēm nedrīkst. Tas ir bīstami un var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Tāpēc nācās smelties iedvesmu no reiz populārā seriāla "Makgaivers" varoņa un skatīties, ko varam izmantot no lietām, kas ir pa rokai. Izmantojām sen pārbaudītu metodi un "iekosto" Saules disku novērot netieši, projicējot to uz papīra.

Izmantotā metode – "pinhole" kamerām jeb primitīvai fotogrāfijas tehnikai līdzīgs princips. Gan seniem, gan mūsdienīgiem fotoaparātiem ir vienojošs elements – objektīvs ar dažādu lēcu kombināciju tajā. Tā dēvētajām "pinhole" kamerām nekādu lēcu nav – objektīva funkciju pilda vienkārši ļoti neliels necaurspīdīgā virsmā izdurts caurumiņš. Primitīvas "pinhole" kameras parasti tiek veidotas, ievietojot fotofilmu necaurspīdīgā konteinerā pretī izdurtajam caurumiņam. Tā var būt pat vienkārša, pilnībā noslēgta kartona kaste, būtiski tikai, lai gaisma tajā iekļūtu tikai pa speciāli izdurto caurumiņu, nevis pa kādu citu šķirbu vai caurumu. Lūk, te labs izklāsts par tās darbības principiem un padomi, kā tādu uztaisīt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!