Ar inovatīvu, starptautiskā pētījumā PERFORM (Personalized Management of Febrile Illness) izstrādātu testu turpmāk būs iespējams precīzāk noteikt drudža iemeslu bērnam, tādējādi izvēloties pareizāko un mazajam pacientam nekaitīgāko ārstniecības metodi. Pētījums, kura kopējais finansējums ir 18 miljoni eiro, tika īstenots piecus ar pusi gadus Eiropas Savienības (ES) programmā "Horizon 2020". Tajā bija iesaistītas desmit Eiropas valstis, kā arī Gambija, Taivāna un Nepāla. Vadošais pētījuma partneris bija Londonas Impērijas koledža, kuru pārstāvēja profesors Maiks Levins, savukārt Latvijas puses projektu vadīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore infektoloģe Dace Zavadska, kurai jautājām par pētījuma gaitu un praktiskajiem ieguvumiem.
Kā pētījuma rezultāti palīdzēs mazajiem pacientiem?
Pacientus ar infekcijas slimībām varētu sadalīt trīs lielās grupās – ar vīrusa saslimšanu, kuriem antibiotikas nelieto, smagi slimos, kuriem saslimšana uzreiz ir skaidra, un it kā tādu vidus posmu, kuram uzreiz grūti noteikt drudža iemeslu. Pētījums vairāk ir domāts tieši šai pēdējai grupai.
Lielākais ieguvums ir iespēja ātri identificēt precīzu drudža iemeslu un sākt atbilstošu terapiju.
Pētījuma laikā mēs izstrādājām biomarķieru testu, kas ļaus asinsanalīzē pēc iespējas precīzāk noteikt, vai drudža iemesls ir vīrusa vai baktēriju ierosināta infekcija, lai varētu ātri uzsākt nepieciešamo ārstēšanu. Atkarībā no konkrētā saslimšanas un infekcijas veida, uz paaugstinātu temperatūru cilvēka organisms reaģē dažādi – lai nodrošinātu organisma aizsargprocesus, vieni gēni, kuri kodē šos procesus, ieslēdzas, un citi savukārt izslēdzas. Šo procesu var noteikt, izmantojot biomarķierus. Analizējot šos biomarķierus, ir iespējams noteikt saslimšanas iemeslu.