vīrietis vēders svars diēta
Foto: Shutterstock

Vērienīgā pētījumā identificēta gēna GPR75 variācija, kas korelē ar būtiski mazāku ķermeņa masu un aptaukošanās risku. Tikai pārlieku sapriecāties nevajag – šis specifiskais GPR75 variants ir ļoti rets un sastopams tikai vienā no 2500 cilvēkiem, liecina zinātniskajā žurnālā "Science" publicētais pētījums.

Lai nonāktu pie slēdziena, ka tieši šī konkrētā GPR75 (G protein-coupled receptor 75) mutācija ir saistīta ar mazāku liekā svara risku, zinātnieki no Djūka Universitātes Medicīnas centra (ASV), Oksfordas Universitātes (LIelbritānija), Lundas Universitātes (Zviedrija) un vairākām citām universitātēm Eiropā, ASV un Meksikā lika lietā salīdzinoši jaunu DNS sekvenēšanas metodi – eksoma sekvenēšanu. Eksoma sekvenēšana, tā vietā, lai nolasītu visu genomu, tiek "mērķēta" tikai uz proteīnus kodējošajām genoma daļām, kas ir vien aptuveni 1-2% no visa genoma. Šo metodi plaši pielieto diagnostikā. Zinātnieki pētījuma ietvaros veica eksomu sekvenēšanu paraugiem no iespaidīga skaita cilvēku – vairāk nekā 645 tūkstošiem.

Pētnieku komanda identificēja 16 gēnus, kas ir saistīti gan ar eksonu mutācijām, gan ķermeņa masu. Četri no šiem jau bija identificēti iepriekš veiktos pētījumos par svara pieauguma ģenētiskajiem cēloņiem un saistīti ar cilvēka apetīti. No visām identificētajām mutācijām tieši variācijām gēnā GPR75 bija vislielākā korelācija ar cilvēka ķermeņa masas indeksu. Cilvēki, kuriem trūka vienas GPR75 kopijas, vidēji svēra par 5,3 kilogramiem mazāk.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!