no privātās kolekcijas: Līga Stīpniece Olsteras Universitātē, 2019. gads
Nepieciešamība pēc materiāliem cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanai arvien rada pieprasījumu pēc inovatīvu un funkcionālu biomateriālu izstrādes ar specifiskām īpašībām cieto audu patoloģiju profilaksei, ārstēšanai un reģenerācijai. Kaulu defekti bieži prasa ķirurģisku iejaukšanos, kur tiek izmantoti biomateriāli slimo kaulaudu aizvietošanai. Tomēr šīs procedūras bieži vien ir nesekmīgas – jebkurš materiāls, kas implantēts cilvēka organismā, tiek uztverts kā svešķermenis un veicina baktēriju adhēziju ar sekojošu audu infekciju. Līdz ar to tiek izstrādātas arvien jaunas metodes, kas nodrošinātu lokālu antibakteriālu preparātu piegādi implantēšanas vietā.

Rīgas Tehniskā universitātes Rūdolfa Cimdiņa biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētniece Līga Stīpniece pēcdoktorantūras pētniecības atbalsta projektā "Kontrolētas izdalīšanās antibakteriālo preparātu piegādes sistēmas uz kaulaudus aizvietojošu porainu biokeramisko materiālu bāzes" Nr. 1.1.1.2/VIAA/2/18/339 (2018.–2021. gads) sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētniekiem uzsākusi pētniecību, lai izstrādātu tādus materiālus bojātu kaulaudu aizvietošanai, kas, implantēti organismā, uzrādītu antibakteriālas īpašības.

Visā pasaulē strauji pieaug infekciju slimību skaits, ko izraisa baktērijas, kas ir rezistentas pret antibiotikām. Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzsver, ka antibiotiku rezistence ir globāla problēma, kas prasa augsta līmeņa daudznozaru, fundamentālos un lietišķos pētījumus. PVO norāda, ka trūkst jaunu antibiotiku, lai cīnītos ar rezistentajiem baktēriju celmiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!