Foto: NASA
Visi Marsa izpētes aparāti – gan tie, kas ripo pa Marsu, gan tie, kas riņķo Marsa orbītā – divas nedēļas nesaņems būtiskus norādījumus no Zemes. Gluži pilnīgā sakaru "tumsā" gan tie nebūs, taču lielākoties saziņa ir pārtraukta līdz pat 16. oktobrim. Iemesls – atkal pienākusi tā reize, kad Saule atrodas tieši starp Zemi un Marsu, būtiski traucējot radiosignālu pārraidīšanu.

Šāds izvietojums ir periodisks un notiek apmēram reizi divos gados. Kad Zeme un Marss orbītā ap Sauli ir tieši tādās pozīcijās, ka Saule ir pa vidu un planētas viena otru pa tiešo "neredz", saziņa ar Marsa pētniecības aparātiem ir riskants pasākums. Signālos var būt traucējumi, daļa informācijas var zust, rezultātā roveram var tikt nodotas nepilnīgas, kļūdainas komandas. Ja runa ir par komandām veikt pārvietošanos uz nākamo darba vietu, tad nekādu neprecizitāšu vai iztrūkstošu daļu kodā nedrīkst būt – būtu muļķīgi attapties, ka rovers iestūrējis sevi kādā plaisā vai apgāzies uz sāniem, virzoties pa pārāk stāvu nogāzi. Tāpēc piesardzības nolūkos NASA inženieri no 2. līdz 16. oktobrim nekādas sarežģītas komandas roveriem "Curiosity" un "Perseverance" nesūtīs. Tas pats attiecas uz Marsa mākslīgajiem pavadoņiem un zondi "InSight".

Taču nav tā, ka nekāda saziņa šajā periodā nenotiks. "Marsa izpētes aparāti aizvien mums darīs zināmu, kāds ir to tehniskais stāvoklis," skaidro Rojs Gladens, atbildīgais par izpētes aparātu saziņu ar misijas vadību uz Zemes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!