Stindzinošs sasniegums: zinātnieki laboratorijā fiksē zemāko jebkad izmērīto temperatūru
38 pikokelvini – šādā temperatūrā divas sekundes Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) laboratorijā Brēmenē atradās viela visnotaļ eksotiskajā agregātstāvoklī, ko dēvē par Bozes–Einšteina kondensātu. 38 pikokelvini ir nieka 38 triljonās daļas no viena grāda Kelvina skalā virs absolūtās nulles. Un šis rekords nav sasniedzams, vienkārši atdzesējot vielu dikti jaudīgā saldētavā. Process ir daudz sarežģītāks un arī interesants.

0 grādu pēc Kelvina skalas ir absolūtā nulle. Pēc Celsija tie ir mīnus 273,15 grādi. Šī ir temperatūra, pie kuras apstājas visa siltumkustība, vielā atomi vairs nekustas. Tā ir zemākā temperatūra, ko var iegūt makroskopiskā sistēmā.

Jau iepriekš zinātniekiem izdevies atdzesēt vielu līdz temperatūrai, kas ir vien niecīgu daļu grāda virs absolūtās nulles. To var panākt ar lāzeriem. Šādā superzemā temperatūrā atomi arī pāriet agreātstāvoklī, ko sauc par Bozes–Einšteina kondensātu. Atomi šajā stāvoklī zaudē individuālās īpašības un sāk "uzvesties" kā vienots ansamblis, kļūstot līdzīgi fotoniem lāzera starā, skaidrots Nacionālajā enciklopēdijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!