Kā darbojas mRNS tehnoloģiju vakcīna, ko ražo "Pfizer/BioNTech" un "Moderna"? Kā šāda tipa vakcīnas atšķiras no adenovīrusu vektoru un proteīnu vakcīnām? To ar vienkārši uztveramiem salīdzinājumiem izskaidro Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece Anna Kiršteina.

Lai saprastu mRNS vakcīnas darbības principu, vispirms īsa atkāpe par to, kā notiek informācijas plūsma cilvēka organismā. Mūsu organisma pamatvienība ir šūna, un to var salīdzināt ar datoru. Gluži kā informācija datorā tiek glabāta cietajā diskā, mūsu šūnu cietais disks ir DNS – tas glabā informāciju par visiem cilvēka organisma darbības procesiem. Informācija no DNS tiek pārrakstīta mRNS formātā, lai ražotu konkrētus proteīnus. Tātad – mRNS ir gluži kā programmatūras instalācijas fails, kas, izmantojot DNS glabāto informāciju, ļauj mūsu šūnās "uzinstalēt" konkrētu programmatūru, šajā gadījumā proteīnus, kas veic konkrētas funkcijas.

Šūna no cietā diska (DNS) izvēlas konkrētu instrukciju un no tās izveido "instalācijas faila" kopiju (mRNS). Tad šo instrukciju šūna transportē no kodola uz šūnas iekšējo vidi (citoplazmu). Tur, vadoties pēc instrukcijas, tiek saražots kāds proteīns.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!