Ar ko adenovīrusu vektoru vakcīnas, kuras ražo "Astra Zeneca" un "Johnson & Johnson", atšķiras no mRNS tehnoloģiju vakcīnām, par kurām iepriekš publicētajā video stāstīja pētniece Anna Kiršteina? Kādā veidā adenovīrusu vektoru vakcīnas apmāca mūsu organismu un sagatavo to cīņai pret jaunā koronavīrusa izraisīto saslimšanu Covid-19, to izskaidro Latvijas Biomedicīnas pētījuu un studiju centra pētniece Elīna Černooka.
Kā vairums no mums jau zina, šobrīd pret Covid-19 pieejamas vairāku atšķirīgu tehnoloģiju vakcīnas. Viena no tām ir arī adenovīrusu vektoru vakcīnas. Līdzīgi kā skaidrojumā par mRNS vakcīnu darbības principiem, arī šoreiz, lai labāk izprastu adenovīrusu vektoru vakcīnas, vispirms pamatlīmenī jāsaprot, kā darbojas mūsu šūnas.
Šūnas ir kā mazas rūpnīcas, kas katra seko darba plānam, un šis plāns ir ierakstīts DNS molekulā šūnas kodolā. Lai plānu izpildītu, šūna vispirms no DNS izveido dažādas mRNS, kuras kā instrukcijas dažādu proteīnu ražošanai. Proteīni ir galvenie darbu izpildītāji – tie gan būvē mūsu organismu, gan nodrošina organismā notiekošos procesus.