Dīvainajiem stikla veidojumiem Atakamas tuksnesī kosmisks izskaidrojums
Atakamas tuksnesī Čīlē, vienā no sausākajām vietām uz planētas, 75 kilometrus garā, šaurā joslā jau pirms aptuveni desmit gadiem atrasti interesanti silikātstikla veidojumi. Daži ir pat pusmetru gari, sapinušies interesantos vijumos. Daži ir zaļgani, citi pavisam melni. Nu jaunā pētījumā zinātnieki spriež par vienu no versijām, kā šie veidojumi varētu būt radušies – komētas eksplozijas rezultātā pirms daudziem tūkstošiem gadu, vēsta "Live Science".

Pētnieki, kas pirms aptuveni desmit gadiem atklāja šos veidojumus, jau sākumā izvirzīja hipotēzi, ka tie varētu būt radušies bolīda eksplozijas rezultātā, taču vēlāk šai versijai piepulcējās citas pētnieku grupas vērtējums, ka stikla veidojumi radušies plašu un spēcīgu ugunsgrēku rezultātā. Tolaik Atakamas tuksnesis vēl nebija gluži tuksnesis – tur bija smilšaina augsne, auga zāle un arī koki. Jaunā pētījuma autori versiju par ugunsgrēkiem noraida.

ASV un Čīles zinātnieku komanda šiem veidojumiem veica ķīmiskā sastāva analīze. Kopumā tika izpētīti vairāki desmiti paraugu. Iekšā stikla veidojumos tika atrasti dažādi minerāli, piemēram, cirkons, kā arī reti cirkonija oksīda minerāli – badelīti. Cirkons par badelītu var pārveidoties vien ļoti augstā temperatūrā, parasti karstumam jābūt lielākam par 1670 grādiem pēc Celsija, un tas ir ievērojami karstāk nekā temperatūra zālāju ugunsgrēkos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!