Campus  - 2214
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Pasaules veselības organizācija (PVO) jaunā koronavīrusa omikrona paveidu vien 26. novembrī ierindoja sarakstā pie paveidiem, par kuriem ir pamats satraukties (t.s. "variants of concern" – VOC). Šim paveidam ir vairāk mutāciju nekā jebkuram no citiem VOC sarakstā iekļautajiem, turklāt daļa no mutācijām ir tieši pīķa proteīnā, ar kuru vīruss piestiprinās cilvēka šūnām un pret kuru tiek "mērķētas" šobrīd lietošanā esošās vakcīnas. Tas raisījis jautājumus par to, cik efektīvi vakcinācija spēj pasargāt no omikrona paveida. Nupat publicēti sākotnējie dati.

Vispirms labās ziņas. Dienvidāfrikas pētnieku grupas veiktā izpēte liecina – kaut vīrusa pīķa proteīns ir mutējies, tas aizvien izmanto to pašu mehānismu, lai piestiprinātos mūsu šūnām, proti, ACE2 receptorus. Tātad vīruss ne pilnībā apiet imunitāti, kā arī labāka aizsardzība novērota tiem, kas bija gan pārslimojuši, gan saņēmuši divas "Pfizer" devas. Tādējādi ir pamats domāt, ka balstvakcīna varētu pastiprināt aizsardzību arī pret jauno omikrona paveidu, vietnē "Twitter" pētījuma datus komentē epidemioloģe un medicīnas statistiķe Liliāna Civjāne.

Alekss Sigals no Āfrikas Veselības izpētes institūta, kurš ir šī darba vadošais pētnieks, "Twitter" norādīja, ka dati patiesībā ir "labāki nekā viņš cerējis". Fakts, ka mehānisms, kā omikrona paveids inficē cilvēka šūnas, aizvien ir tāds pats, ļauj "mums problēmu risināt ar pašreiz pieejamajiem rīkiem."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!