Ieliekam nosaukumā vārdu "kvantu", un uzreiz zinātniski un pamatoti, vai ne? Ne gluži. Šis ir viens no produktiem, par ko brīdina Nīderlandes institūcijas – tas emitē jonizējošu starojumu.

Vai atceries brīdi, kad lielākais sazvērestību teoriju piekritēju "jājamzirdziņš" nebija vis biedēšana ar dažādām briesmīgām sekām, kas gaidāmas pēc vakcinācijas? Pirms Covid-19 pandēmijas viens no galvenajiem tematiem gan Latvijas, gan pasaules sazvērestības teoriju kopienā bija tieši ar mobilo sakaru, konkrētāk, tieši 5G tīklu saistītie jautājumi. Kaut šobrīd dominē ar jauno koronavīrusu saistītas sazvērestību teorijas, arī 5G temats pavisam pazudis nav, un visai plašā klāstā pieejami dažādi produkti, kas sola īpašnieku "pasargāt" no it kā kaitīgā 5G starojuma. Lūk, Nīderlandē par dažiem šādiem produktiem atbildīgās iestādes izplatījušas brīdinājumu, jo tie paši izrādījušies radioaktīvi, vēsta BBC.

Mudinājums uzvilkt folijas cepurīti vai frāze "folijas cepurīšu nēsātāji" jau sen ir folklorizējies apzīmējums dažādu traku un nepierādītu teoriju piekritējiem, un šādu arī vizuāli amizantu risinājumu, visticamāk, neizvēlētos arī tie, kas sazvērestības teorijām patiesi tic. Nav arī tā, ka folijas cepurīšu fenomens būtu palicis zinātnes nepamanīts – 2005. gadā prestižā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) studenti nolēma izpētīt, kāds tad ir klišejiskās folijas cepurītes efekts, kurai pēc idejas būtu jākalpo kā Faradeja būrim. Amizantā kārtā MIT studenti secināja, ka dažos frekvenču diapazonos folijas cepurītes signālu pat pastiprina. Taču, ja folijas cepures nēsātāju (vismaz kādu, kas to dara bez ironijas) sastapt ir visai mazas izredzes, sava stabila mērķauditorija ir dažādu citu "aizsarglīdzekļu" tirgotājiem – tostarp rotaslietām, kurām piedēvētas dažādas no it kā kaitīga starojuma aizsargājošas īpašības. Mums ir pieejami gan kvantu kuloni, gan negatīvo jonu rokassprādzes, gan "jonizētas" miega maskas un citi produkti.

Pirms ķeramies pie konkrētā gadījuma aplūkošanas neliela atkāpe par vārda "kvantu" iekļaušanu produkta nosaukumā. Tas ir populārs paņēmiens, kā izklausīties zinātniski, nepasakot neko par pašu produktu vai tēmu. Bieži vien komplektā ar "kvantiem" nāk vēl virkne garu un sarežģītu vārdu, kuri fiziķiem un citiem jomā izglītotiem cilvēkiem liks vai nu pasmaidīt, vai grūtsirdīgi nopūsties, bet "vidējam cilvēkam" izklausīsies gudri un zinātniski, tādējādi vedinot domāt, ka šī produkta izstrāde bijusi dziļi zinātnisks process.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!