Garīgā attīstība vai psihiska saslimšana? Misticisms zem RSU pētnieku lupas
Foto: Shutterstock

Joga un meditācija paša viesistabā, apskaidrības meklējumi Himalajos vai šamaniskie rituāli Amazones džungļos – ļaužu tieksme meklēt transcendentus apziņas stāvokļus manāma arvien biežāk. Par intensīvāko no tiem uzskata mistisko pieredzi, kad cilvēks var piedzīvot mainītu laika un telpas uztveri un justies kā nokļuvis ārpus sava "es". Vai šī pieredze interpretējama kā psihiskas saslimšanas simptoms, vai arī kā garīgās attīstības komponente – šim jautājumam pievērsās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studente, "bez piecām minūtēm" diplomētā veselības psiholoģijas maģistre Daiga Katrīna Bitēna.

Uzdevums nebija vienkāršs, jo tēma trausli balansē uz robežas ar pseidozinātni, taču iznākums, kas sākotnēji bija paredzēts kā lieliski aizstāvēts maģistra darbs, nesis lielu gandarījumu – ne vien balvu "Gada psihologs 2021" kategorijā "Gada jaunais zinātnieks", bet arī pētījuma rezultātu publikāciju respektablā starptautiskā izdevumā. Kamēr kursabiedri steidz pabeigt savus maģistra darbus, Daiga plāno kā studiju gala darbu iesniegt rakstu, kurš nupat publicēts Amerikas Psiholoģijas asociācijas izdotajā "Psychology of Consciousness: Theory, Research, and Practice".

"Augstskola sniedz iespēju maģistra darbam pielīdzināt publikāciju starptautiski recenzētā zinātniskā žurnālā. Tā ir ne vien laba motivācija izaicinājumam studējošajiem, bet ļauj pētījumam plašāk izskanēt," stāsta Daiga, kuras raksts tapis Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras vadītājas un doktora studiju programmas "Psiholoģija" vadītājas profesores Kristīnes Mārtinsones vadībā, kura ir arī publikācijas līdzautore.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!