Ik gadu Latvijā ar dažāda veida epitēlijķermenīšu ķirurģiski ārstējamām patoloģijām saskaras vairāk nekā 100 pacientu. Viena no ārstēšanas panākumu atslēgām ir diagnostiskā efektivitāte. Noslēdzoties gadu ilgušam projektam, ko īstenoja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) radiologi un ķirurgi sadarbībā ar endokrinoloģijas un patoloģijas speciālistiem, rasti veidi, kā ar inovatīvām metodēm precīzāk noteikt bojāto epitēlijķermenīšu atrašanās vietu un patoloģijas tipu, kas pacientiem nozīmēs precīzāku ķirurģisko pieeju un uzlabotu ārstēšanu.
Epitēlijķermenīši ir četri nelieli dziedzeri kakla mīkstajos audos, kuru būtiskākais uzdevums ir regulēt kalcija līmeni asinīs. Ja tas palielinās, cilvēks var ciest no kaulu blīvuma samazināšanās un lūzumiem, pastiprinātas urīnceļu akmeņu veidošanās, hroniska noguruma un koncentrēšanās spēju zuduma.
2020. gada nogalē uzsāktajā projektā kopumā piedalījās pieci pētnieki. Atbilstoši fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas rāmējumam, komandu veidoja gan pieredzes bagāti zinātnieki un klīnicisti, gan medicīnas studenti un rezidenti, stāsta projekta vadītāji – radioloģe, asociētā profesore Maija Radziņa un endokrīnais ķirurgs, asociētais profesors Zenons Narbuts.