EUROfusion
Konsorcija "EUROfusion" zinātnieki, tajā skaitā Latvijas Universitātes zinātnieki, un inženieri sasnieguši ievērojamus rezultātus pasaulē vadošajā kodolsintēzes iekārtā "Joint European Torus" (JET) kas atrodas Oksfordā, Apvienotajā Karalistē. Jaunākais rekords – 59 megadžouli ilgstošas ​​kodolsintēzes enerģijas – demonstrē kodolsintēzes kā alternatīva enerģijas avota potenciālu. Kodolsintēzes enerģija var nodrošināt drošu un efektīvu mazoglekļa enerģijas ražošanu.

Arī Latvijas zinātnieki ir devuši ieguldījumu JET eksperimentu norisē. Latvijas Universitātes Ķīmiskās fizikas institūta pētnieki "EUROfusion" konsorcija ietvaros veic pētījumus par JET plazmas kameras materiālu noturību kodolsintēzes apstākļos un kodolsintēzes degvielas, tritija, rašanās un izdalīšanās procesiem, kas ir būtiski iekārtas drošības aspekti.

Šodien paziņotie rezultāti ir ceturtdaļgadsimta spilgtākais pierādījums kodolsintēzes enerģijas potenciālam nodrošināt drošu un ilgtspējīgu mazoglekļa enerģiju, uzsver zinātnieki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!