Pētījums: Dinozauru skeleti sniedz maldīgu priekšstatu par aizvēsturisko rāpuļu izmēru
Kāds varbūt klātienē muzejos, kāds tikai attēlos vai dokumentālajās filmās, bet gandrīz visi esam redzējuši dinozauru fosilijas, kas liecina par aizvēsturisko rāpuļu reizēm patiesi iespaidīgajiem izmēriem. Taču paleobiologs Maikls Teilors uzskata, ka nemaz tik precīzu priekštatu par atsevišķu sugu izmēru nevaram gūt pat no šķietami pilnīgām dinozauru skeletu fosilijām. Nav izslēgts, ka daži bijuši pat vēl lielāki, nekā līdz šim šķitis.

Teilors savā pētnieciskajā darbā pievērsies tieši zauropodiem – šajā apakškārtā ietilpst pārsvarā liela izmēra augēdāji, kas pārvietojās uz četrām kājām. Tiem raksturīgi arī izteikti gari kakli, un tieši šī ķermeņa daļa ir tā, kurai uzmanību pievērsis Teilors.

Izrādās, ka vairumam zinātniski dokumentēto zauropodu fosiliju kakla daļā skriemeļi bieži ir deformēti. Daļa paleontologu arī nereti nespēj vienoties, kur īsti beidzas muguras daļa un sācies kakls. Daudzos modeļos, pēc skeleta fosilijām rekonstruējot zauropodu aptuveno izmēru un veidolu, netiek ņemti vērā arī tādi faktori kā skrimšļi un taukaudi. Citiem vārdiem sakot – Teilors ar savu pētījumu mudina pārāk nepaļauties uz muzejos "sastutētajiem" skeletiem kā precīzu dinozaura apmēru reprezentāciju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!