Publiskajā telpā ir daudz informācijas un padomu par veselīgu dzīvesveidu, taču ieviest veselīgākus ieradumus ne vienmēr izdodas. Kāpēc ir tik grūti mainīt uzvedību? Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) podkāsta "RSU Veselības ekspresis" desmitajā epizodē par veselīgu ieradumu izveidošanu stāsta maģistra studiju programmas "Veselības komunikācija" vadītāja, komunikācijas eksperte Vita Savicka un RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras docētāja, veselības psiholoģe Beate Evelīna Dišlere.
"Lai saprastu, kā panākt mūsu veselīgo ieradumu noturību, svarīgi ir saprast ieradumu veidošanās mehānismu," stāsta Beate Evelīna Dišlere. "Tas ir līdzīgs gan pozitīviem, gan neveselīgiem ieradumiem – pēc impulsa, ierosinājuma ķermenī seko konkrēta uzvedība, kurai seko atalgojums, kas liek atkārtot šo rīcību. Vairākkārtīgi to atkārtojot, veidojas ieradums, kurš kādā brīdī jau kļūst automātisks. Piemēram, ja jūtos bēdīga, apēdu šokolādi, veidojas laimes hormons un labas sajūtas, kuras vēlos piedzīvot vēlreiz. Bet tādu pašu rezultātu var arī iegūt, ja sportoju vai sazinos ar draugiem. Tātad paša cilvēka ziņā ir, kādu risinājumu izvēlēties."
Eksperte norāda, ka jaunu ieradumu izveidošana sākas ar problēmas vai vēlamās uzvedības identificēšanu. Tālāk seko mērķa un laika rāmja uzstādīšana, tāpat ir jāizdomā, kā piefiksēt mērķa izpildes gaitu – to var atzīmēt dienasgrāmatā, var pierakstīt konkrētus rādītājus, piemēram, svaru vai noieto soļu skaitu.