<a rel="cc:attributionURL" href="https://unsplash.com/@homajob">Scott Graham</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">cc</a>

Pirmajā mēnesī pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā miljoniem cilvēku, tostarp tūkstošiem zinātnieku, pameta valsti. Pasaules zinātnieku kopiena savās iestādēs un laboratorijās radīja daudz iespēju pārvietotajiem Ukrainas zinātniekiem. Tajā pašā laikā nedrīkst aizmirst par zinātniekiem, kuri palika Ukrainā, norāda Latvijas Jauno zinātnieku apvienība (LJZA), kas koordinē Latvijas institūciju palīdzību Ukrainas zinātniekiem.

Sekojot Ukrainas Izglītības un zinātnes ministrijas aicinājumiem, LJZA lūdz iestādes, finansētājus un uzņēmumus nodrošināt Ukrainā palikušajiem speciālistiem attālinātas sadarbības iespējas, piemēram, nelielus pētniecības grantus, tiešsaistes apmācības vai mentoru atbalstu.

Pamatojoties uz Ukrainas Zinātnes un izglītības ministrijas datiem, 2021. gadā Ukrainā bija 60 000 pētnieku un 35 000 palīgpersonāla darbinieku (gandrīz puse – sievietes), kā arī 1,3 miljoni studentu. Kad sākās karš, daudzi no viņiem bija spiesti bēgt no valsts un pamest savas mājas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!