Oxitec odi
Foto: AFP/Scanpix/LETA

2021. gada pavasarī Lielbritānijas biotehnoloģiju firma "Oxitec" pirmo reizi uzsāka ko iepriekš ASV teritorijā nebijušu – savvaļā izlaida ģenētiski modificētus odus ar nolūku pētīt, vai tādējādi iespējams samazināt bīstamas slimības pārnēsājušo kukaiņu populāciju. Iepriekš šādi eksperimenti veikti dažu citu valstu teritorijās, taču ASV regulatori atļauju deva vien pērn. Nu pirmais pētījumu posms noslēdzies, un "Oxitec" apgalvo, ka rezultāti ir daudzsološi.

Eksperiments noticis Floridakīzās – koraļļu salu arhipelāgā Floridas pussalas dienvidu piekrastē. Kaut parasti ar odu pārnēsātām un bīstamām slimībām mums saistas, piemēram, Āfrikas valstis, arī Floridakīzās tā ir sabiedrības veselības problēma, ar ko varas iestādes rēķinās. Šajā gadījumā runa ir par Aedes aegypti odiem, kas var izplatīt tādas slimības kā malārija, Denges drudzis, dzeltenais drudzis un Zikas vīruss. Izdevums "Nature" atgādina, ka salu arhipelāgā 2010. gadā piedzīvots Denges drudža uzliesmojums, kur inficējās 68 cilvēki, un arī pavisam nesen – 2020. gadā – ar šo bīstamo slimību tur inficējās 72 cilvēki.

Kaut Floridakīzās tieši A. aegypti ir neliela daļa no kopējās odu populācijas, taču ir pamats uzskatīt, ka tieši šīs sugas odi iznēsā lielāko daļu bīstamo patogēnu. Šajā arhipelāgā daudz vairāk izplatītie Aedes taeniorhynchus ir vairāk nepatīkams traucēklis, ne slimību izplatības vektors.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!