RSU pēta intuitīva novērtējuma nozīmi bakteriālu infekciju diagnostikā bērniem ar drudzi
Drudzis jeb paaugstināta temperatūra bērnam ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc vecāki meklē medicīnisko palīdzību. Visbiežāk drudzi bērniem izraisa pašlimitējošas vīrusu infekcijas, taču nelielai daļai bērnu drudža iemesls ir smagas bakteriālās infekcijas, kuru gadījumā nepieciešama plašāka izmeklēšana un agrīni uzsākta ārstēšana ar antibiotiskajiem medikamentiem. Kā pēc iespējas ātrāk noteikt, vai šoreiz pie vainas ir bakteriāla infekcija, to savā promocijas darbā pētīja Urzula Nora Urbāne.

Pētījuma galvenais mērķis bija noskaidrot, kā augstas pacientu plūsmas apstākļos agrīni un efektīvi izvērtēt iespējamību, ka bērns saslimis ar smagu bakteriālo infekciju. Tika pētīta dažādu bērna saslimšanas simptomu un pazīmju, ārsta intuitīvā novērtējuma par iespējamu smagu bērna saslimšanu, kā arī vecāku bažu diagnostiskā vērtība smagu bakteriālo infekciju atpazīšanā laikā, kad vēl nav pieejami klīnisko izmeklējumu rezultāti. Aptaujas un interviju veidā tika pētīti arī vecāku satraukuma iemesli tajos gadījumos, kad bērns saslimis ar drudzi.

Promocijas darbā tika izveidots ar drudzi slimu bērnu izvērtēšanas instruments jeb klīniskais paredzēšanas modelis izmantošanai Neatliekamās palīdzības nodaļā, kas palīdz noteikt smagu bakteriālo infekciju iespējamību. Tika pierādīts, ka, papildinot modeli, kur bērna izvērtēšana balstīta uz atlasīto nozīmīgāko klīnisko pazīmju kopumu, ar ārsta intuitīvo novērtējumu, būtiski uzlabota tā efektivitāte smagu infekciju diagnostikā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!