Šūnas mēģenē iemācās spēlēt datorspēli

Savulaik viena no populārākajām (un viena no pirmajām) datorspēlēm bija prasta galda tenisa simulācija – katrā ekrāna pusē pa līnijai jeb "raketei", kura jāpārvieto tā, lai veiksmīgi atsistu virtuālo bumbiņu. Cilvēkam šīs datorspēles apguve ir tīrais nieks. To eksperimentos apguvuši arī daži dzīvnieki, taču izrādās, ka to autonomi spēlēt var iemācīties pat šūnām laboratorijas trauciņos, vēsta izdevums "Nature".

Aptuveni 800 tūkstoši neironu jeb smadzeņu šūnu, kas izaudzētas ar mikroelektrodiem aprīkotos traukos, iemācīti spēlēt klasisko datorspēli "Pong". Tādējādi šīs šūnas piepulcējas arvien augošam "Pong" spēlētāju lokam – gan cilvēkiem, gan cūkām, kas iemācītas virtuālās raketes vadīt ar šņukuriem, gan makakiem, kuri tās vadīja vien ar domu spēku, izmantojot "Neuralink" tehnoloģiju.

Eksperimentālā ietaise nosaukta par "DishBrain" un ir sajaukums no neironiem, kas iegūti no peļu embrijiem un no cilmes šūnām izaudzētiem cilvēku neironiem. Tie atrodas virs mikroelektrodiem, kas ļauj neironus stimulēt ar elektriskajiem signāliem, tādējādi nodrošinot gan sensoro ievadi, gan arī nolasot izmaiņas neironu aktivitātē. Šos elektriskos signālus pētnieki pārveidoja galda tenisa spēles vizuālā reprezentācijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!