Kāpēc biroja darbi ir tik šausmīgi nogurdinoši – skaidro neirobiologi
Foto: Shutterstock
Pēc garas dienas birojā reizēm ir sajūta, ka iztērētas visas enerģijas rezerves – to vien gribas, kā iekrist dīvānā televizora priekšā. Taču visu dienu jau sēdēts... Tad kāpēc nogurums ir tikpat liels kā taviem draugiem, kuru darbs prasa vairāk fiziskas piepūles?

Tuvojoties darba dienas izskaņai, arī svarīgus darba pienākumus paveikt kļūst arvien nogurdinošāk. Vēl sliktāk ir, dodoties prom no biroja, pa ceļam "saskrieties" ar kādu kolēģi, kurš lūdz vēl uzkavēties uz "īsu sarunu" par kādu pienākumu. Šķiet arī pašsaprotami, ka cilvēki nogurdinošas dienas beigās ar lielāku varbūtību pieņems impulsīvus un nepārdomātus lēmumus, taču kaut kā galā ir jātiek.

Nesen veiktā pētījumā skenēta cilvēku smadzeņu aktivitāte darba dienas laikā. Secināts, ka uzdevumi, kas prasa lielu koncentrēšanos un uzmanību, var novest pie potenciāli kaitīgas glutamāta koncentrācijas smadzenēs. Glutamāti ir glutamīnskābes sāļi, bet glutamīnskābe ir neiromediators, proti, pārnes signālus starp nervu šūnām. Lielā daudzumā glutamāts var izmainīt laterālās prefrontālās garozas (lPFC) darbību – tā ir smadzeņu daļa, kas tostarp atbild par plānošanu un lēmumu pieņemšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!