Kaķu zinātne: Kā Muris spēj izspraukties cauri neticami šaurām vietām
Foto: Shutterstock

Kaķiem tiek piedēvēts daudz brīnumspēju. Tie vienmēr krītot uz kājām (diemžēl nē, ne vienmēr). Kaķi izcili redz tumsā un, protams, tiem esot deviņas dzīvības. Taču vēl viena kaķu spēja saistīta ar lunkanumu. Ir pat joks, ka kaķi patiesībā ir šķidri un ieņem trauka formu – gluži kā jebkurš šķidrums. Tomēr arī bez jokiem un pārspīlējumiem, kaķi tik tiešām spēj izspraukties cauri tādām, ka reizēm vien atliek nobrīnīties – kā tas iespējams?

Starp citu, ar humoru zinātniekiem viss ir kārtībā. Pētījums par to, vai kaķi ir šķidrumi, 2017. gadā ieguva "Ig Nobel" jeb "joku nobelu" balvu. Kā Muris un Mīce to dara?

Kaķu spēja šķietami "iztecēt" cauri šaurām spraugām gluži kā ūdenim slēpjas unikālajā plecu joslas uzbūvē, raksta vietne "Live Science". Cilvēkiem lāpstiņas un atslēgas kauli ir savienoti, nodrošinot stabilu balsta struktūru roku muskulatūrai. Savukārt kaķiem lāpstiņas pie pārējā ķermeņa piestiprinātas vien ar muskuļaudiem, bet ne kauliem. Gluži tāpat kā atslēgas kauli. Kaķu atslēgas kauli arī ir proporcionāli daudz mazāki attiecībā pret pārējo ķermeni nekā cilvēkiem. Šī uzbūve arī ļauj kaķiem iespraukties tik šaurās vietās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!