Vienmēr esam kukaiņus uztvēruši kā bezjūtīgus un robotiem līdzīgus radījumus. Bet jo vairāk zinātnieki pievēršas kukaiņu pētniecībai, jo vairāk tiek atklāta viņu brīžiem pat pārsteidzoši sarežģītā uzvedība. Nebeidz pārsteigt nedz bišu spēja sazināties caur deju, nedz skudru augsti attīstītā sadarbība. Un tagad ir arvien vairāk pierādījumu, ka šīs mazās radības izjūt arī sāpes, raksta "Science Alert".
Mūsdienās ir pietiekami plaši aprakstīts, kā kukaiņi izvairās no potenciāli bīstama vai kaitīga kontakta. Turklāt 2019. gada eksperimentā tika atklāts, ka augļu mušiņai drozofilai pēc tam, kā tai tika noņemta kāja, parādījās hroniski sāpju simptomi. Savukārt, kad mušiņa bija atveseļojusies, pētnieki atklāja, ka augļu mušiņas kontralaterālā (Aut. – Attiecīgs uz pretējo pusi) kāja bija kļuvusi īpaši jutīga.
Pētījuma autori to skaidroja ar sāpju bremžu mehānisma zudumu mušiņas nervā. Bremžu mehānisms atbild par sāpju uztveres remdināšanu. Taču augļu mušiņai, kuras maņu nervi tika pārmērīgi stimulēti, sāpju uztveres mazināšanas mehānisms bija zudis pilnībā.