Sievietes
Divu pilnīgi vienādu cilvēku uz pasaules nav – tā droši vien ir taisnība. Taču pavisam noteikti ir vismaz 8000 cilvēku, kuriem uz galvas ir pilnīgi identisks skaits matu. Kā tas iespējams? Matu taču ir tik daudz – tūkstošiem. Kā var sakrist, ka tik daudziem cilvēkiem to ir pilnīgi vienāds skaits? To (un daudz ko citu) palīdz skaidrot visnotaļ vienkāršs matemātisks princips.

Runa ir par tā dēvēto atvilktņu vai Dirihlē principu. Diemžēl, kā jau tas nereti gadās, kāda teorija vai koncepts nav nosaukts par godu pirmatklājējam, bet gan tam, kurš konceptu popularizēja. Tā arī šajā gadījumā – tiek uzskatīts, ka baložu būru principu pirmo reizi literatūrā izklāstījis francūzis Žans Lerešons 1622. gadā.

Princips ir visnotaļ vienkāršs. Jums ir noteikts skaits objektu, kas jāievieto noteiktā skaitā vietu. Ja objektu skaits ir lielāks par vietu skaitu, kādā no tām jābūt vairākiem objektiem – tikai loģiski. Pieņemsim, ir 10 baloži un tikai deviņi būrīši. Tātad ir skaidrs, ka vismaz vienā būrītī būs divi baloži. Protams, sadalījums var būt arī tāds, ka kādā būrītī baložu nav vispār, un divi vai vairāk baloži ir vairākos būrīšos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!