Ledus laikmeta vāvere
Zeltrači šo pēc pirmā acu uzmetiena visai neizteiksmīgo brūno kamoliņu uzgāja izrakumu laikā 2018. gadā Kanādas ziemeļos. Nevērīgs cilvēks to noturētu par kādu satrupējušu koka gabalu vai ar dīvainām sūnām apaugušu akmeni. Taču, ieskatoties vērīgāk, redzams – kamoliņam ir nagi. Te vajag ekspertu vērtējumu, nolēma zeltrači. Tā kamoliņš nonāca ekspertu rokās, bet pēc tam – Jukonas teritorijas administrācijas paspārnē esošā muzeja "Yukon Beringia Interpretive Centre" eksponātu klāstā.

Lai mumificēto dzīvnieciņu izpētītu nedestruktīvā veidā, izmantots rentgens. Pēc šiem izmeklējumiem tapa skaidrs – tas ir vāverēns. Turklāt nevis šāds tāds, bet Arktikas zemes vāvere no 30 tūkstošus gadu senas pagātnes, kad uz mūsu planētas vēl valdīja ledus laikmets.

Ir ļoti vilinoši pafantazēt, ka šis zvēriņš bijis kas līdzīgs "Ice Age" animācijas filmās redzētajai un uz zīlēm dikti kārajai zobenzobu vāverei, taču diemžēl nekā tamlīdzīga. Arktikas zemes vāveres pa Aļasku un Jukonu skraida vēl mūsdienās. Lielu ilkņu tām nav, un izteikti nelaimes putni, kā "Ice Age" tēls, arī tās nav. Taču šie dzīvnieki pētniekiem aizvien ir interesanti – kādi faktori ļāva tām pārdzīvot drastiskās klimata pārmaiņas un pāreju no ledus laikmeta uz mūsdienu klimatu, kad daudzi citi zīdītāji (kaut vai ikoniskie ledus laikmeta milži mamuti) gāja bojā? Un vai Arktikas zemes vāveres varētu izturēt arī šobrīd notiekošās klimata pārmaiņas?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!