meietene slikta dūša
Foto: Shutterstock
Par to, kas ir pretīgi un kas nē, viedokļi var atšķirties. Taču visbiežāk, ieraugot ko nepatīkamu, cilvēkam rodas refleksīva reakcija – saraucas deguns, paveras lūpas, kuņģis sāk mest nodevīgos kūleņus un tepat klāt ir sajūta, ka jālūko pēc trauka, kamēr nav par vēlu. Kaut arī ne visiem, taču daudziem cilvēkiem redze spēj ietekmēt kuņģa darbību. Kāpēc tā notiek, izdevumam "Popular Science" skaidro psihologi un antropologi.

Riebums ir sarežģīts emociju veids, kas var izraisīt arī psiholoģisku un fizioloģisku reakciju. Kad cilvēki pamana kaut ko nepatīkamu, šis skats izraisa virkni signālu nervu sistēmā un citās ķermeņa daļās, kas liek mums novērsties no satraucošā skata un var izraisīt rīstīšanās refleksu, kas savukārt var izraisīt arī vemšanu, skaidro Mičiganas Universitātes Psiholoģijas nodaļas asociētais profesors Džošs Akermans.

Kaut arī nepatīkami skati var izraisīt sliktu dūšu, tomēr lielākā daļa cilvēku nesāks vemt, lai arī cik netīkams skats būtu. Patiesībā vemšana ir patoloģija un tāpēc šajā gadījumā maz ticama. Izņēmums gan ir redzēt citu vemjam. Mūsu smadzenēs ir tā devētie spoguļneironi, kas ļauj atdarināt darbības, kuras redzam – par nožēlu arī vemšanu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!