VUGD mācības
Foto: LETA
Visā Eiropā, arī Latvijā, ir izplatīts cilvēka veselībai kaitīgs, līdz šim maz apzināts ķīmisko vielu piesārņojums, ko rada ikdienā plaši izmantotas lietas, sākot ar teflona pannām un beidzot ar ugunsdzēsības putām. To atklājis starptautisks žurnālistu pētījums, kurā piedalījās arī Latvijas Radio Pētnieciskās žurnālistikas daļa. Žurnālisti pētīja piesārņojumu, ko rada perfluoralkilsavienojumi jeb PFAS.

Šos savienojumus izmanto dažādu sadzīvē plaši izplatītu preču ražošanai, piemēram, ūdensnecaurlaidīgam apģērbam, ēdienu iepakojumam, nepiedegošam pannu pārklājumam, audumiem, lai uz tiem nepaliktu traipi. PFAS dēvē arī par mūžīgajām ķimikālijām, jo nepieciešams ļoti ilgs laiks, lai tās vidē noārdītos. Šīs vielas atklātas gan ūdenī, gaisā, zivīs, cilvēkos. Kā vēsta Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili", PFAS var izraisīt vēzi, neauglību un citas slimības.

Žurnālisti "Mūžīgā piesārņojuma projektā" ("Forever Pollution Project") secināja, ka Eiropā ar šiem savienojumiem ir piesārņotas vairāk nekā 17 000 vietas – daudz vairāk, nekā līdz šim bijis publiski zināms.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!