Visatpazīstamākais no dinozauriem – karaliskais tiranozaurs jeb T. rex –, savulaik bija barības ķēdes augšgalā. Ar tādu sastapties aci pret aci nudien negribētos. Taču – cik daudz tad vispār bija šo zobaino monstru? Tas var šķist triviāls jautājums, tomēr paleontologiem šādas lietas interesē. Un būsim godīgi, ja jau reiz tu atvēri šo rakstu, tad arī tevi.
2021. gadā publicētā pētījumā modelēts, ka kopumā bijis ap 2,5 miljardiem karalisko tiranozauru. Ne jau visi vienlaikus, protams. Tomēr Johana Gūtenberga Maincas universitātes evolūcijas pētniece un ekoloģe Eva Grīblere uzskatīja, ka var aprēķināt vēl precīzāk. Viņas ieskatā 2,5 miljardi ir par daudz. Jaunākā modelēšana liecina, ka reiz dzīvojuši ap 1,7 miljardiem T. rex, bet vienlaikus katrā dotajā brīdī uz planētas nebija vairāk par 20 tūkstošiem šo plēsoņu.
Gan 2021. gadā veiktā izpēte, gan Grībleres nupat publicētais darbs ņēma vērā šādus faktorus: zināmo T. rex fosiliju skaitu, to vecumu un laiku, kad šie dinozauri sasniedza reproduktīvo vecumu. Pašlaik pasaulē ir vien 32 zināmas pieauguša T. rex fosilijas. Vecākais īpatnis nāves brīdī bijis aptuveni 28 gadus vecs. Paleontologi vērtē, ka reproduktīvo vecumu T. rex īpatņi sasniedza aptuveni 16. dzīves gadā. Lai saprastu, cik daudz kopumā bijuši šie dinozauri, jāizdara ne viens vien pieņēmums – jāsaprot, cik bijis vidējais T. rex dzīves ilgums, kā arī cik bieži pasaulē nāca jauni dinozauri.