Izkusis saldējums
Kāda ir tava komforta temperatūra? +20 grādi? Vai varbūt esi karstummīlis un spēj normāli funkcionēt arī +30 grādos, kad citi knapi kustas un ātrāk gaida vakaru, kad temperatūra atkal būs "normāla"? Planētai turpinot sasilt un ekstrēma karstuma viļņiem kļūstot biežākiem, jāsatraucas ne tikai par kūstošiem ledājiem un iznīkstošām ekosistēmām. Svarīgi arī saprast, cik paši spējam izturēt – kāda ir cilvēka organisma spēju robeža lielā karstumā.

Ceturtdien, 6. jūlijā, ikgadējā Eksperimentālās bioloģijas biedrības rīkotajā konferencē, kas norisinājās Edinburgā, Skotijā, Rouhemptonas Universitātes profesors Luiss Halsijs prezentēja sava darba rezultātus – viņš ar kolēģiem veica eksperimentu, kurā vērtēja cilvēka organisma reakciju, ilgstoši uzturoties lielā karstumā.

Eksperimentā piedalījās pats Halsijs. Kopā 13 pieaugušie vecumā zem 60 gdiem. Dalībniekiem bija jāguļ uz kušetes slēgtā telpā, kur viņi tika pakļauti dažādam mitruma līmenim un temperatūrai. Katrā no apstākļiem bija jāpavada stunda. Vispirms 40 grādu temperatūrā (pēc Celsija) pie relatīvā gaisa mitruma 25 procenti, tad arī stunda 50 grādu temperatūrā un jau arī mitrākā gaisā – relatīvais gaisa mitrums 50 procenti. Par atskaites punktu izvēlēti 28 grādi pēc Celsija (relatīvais mitrums 50 procenti) – kaut šī "vidējam latvietim" jau šķitīs visai augsta temperatūra, cilvēka organisms 28 grādos aizvien var normāli funkcionēt un uzturēt stabilu serdes jeb ķermeņa iekšējo temperatūru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!