Tautas gudrība par 'pretpolu pievilkšanos' attiecībās ir muļķības, secina pētnieki

Cilvēku attiecības nav magnētisms. Un tomēr – teiciens par to, ka pretpoli pievelkas, ir ļoti dziļi iesakņojies un kļuvis par pašsaprotamu "tautas gudrību". Kolorado Universitātes psihologi un neirozonātnieki gan tam nepiekrīt. Viņi veikuši patiesi apjomīgu pētījumu, pēc kura drīzāk secināms, ka "tāds tādu atrod".

Pētījumā analizētas vairāku miljonu heteroseksuālu pāru raksturiezīmes. Viendzimuma pāri šajā analīzē nav iekļauti, jo šādas attiecības, zinātnieku ieskatā, varētu būt gana atšķirīgas, lai būtu atsevišķa pētījuma vērtas. Vienu daļu darba veido retrospektīva jau iepriekš publicētu darbu metaanalīze. Kopumā aplūkoti 199 pētījumi un 22 raksturiezīmes. Senākais no darbiem publicēts vairāk nekā pirms simts gadiem. Papildus tam Kolorado Universitātes pētnieki apkopoja informāciju par vairāk nekā 80 tūkstošiem pāru, kas iekļauti Apvienotās Karalistes datu krājumā "Biobank", pievēršot uzmanību 133 raksturiezīmēm. To vidū ne tikai tādi "cieti" fakti kā vecums, augums un svars, izglītības līmenis, bet arī ikdienas paradumi (cilvēks ir "pūce" vai "cīrulis"), politiskie un reliģiskie uzskati, temperaments un pat vecums, kurā gūta pirmā seksuālā pieredze.

Kādi rezultāti? Metaanalīzē par vēsturiskajiem datiem neatklājās nekāda statistiski būtiska likumsakarība par to, ka cilvēki ar pretējām raksturiezīmēm biežāk veidotu pāri. "Biobank" datu kopas analīzē atklāta negatīva korelācija dažos atsevišķos gadījumos, taču ne pārliecinoša.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!