Evolūcijas pētniece pamato, kāpēc kaķi ir perfekti radījumi
"Bet protams!" teiks jebkurš kaķa saimnieks un uzreiz pabužinās blakus esošo mazizmēra plēsēju, sākot ar viņu runāt deminutīvā: "Kurš ir mans perfektais tīģerītis? Kurš ir perfektais plēsējiņš? Tu esi!" Apgalvojums par to, ka kaķi ir perfekti, šķiet nekas vairāk par kaķu fanu sajūsmu. Taču Londonas Dabas muzeja bioloģe, evolūcijas pētniece Anžali Gosvami uzskata tāpat – kaķi ir perfekti, turklāt strikti evolucionārā ziņā.

Kā viņa nonāca līdz šai atziņai? "Es lasīju Aleksa Degana grāmatu "Sniega leopardu projekts". Grāmatā viņš stāstīja par dabas rezervāta izveidi Afganistānā, un šajā teritorijā līdzās eksistē vairākas kaķu sugas. Tas bija ļoti interesanti, jo no ekoloģiskā skatpunkta viņi visi dara vienu un to pašu. Viņi ir nepielūdzami plēsēji, gaļēdāji. Pasaulē ir daudz vietu, kur šādi līdzās dzīvo vairākas kaķu sugas – ne tikai mūsdienās, bet arī pagātnē. Un interesantākais ir, ka visu sugu kaķi izskatās ļoti līdzīgi. Vienkārši daži ir lieli, daži ir mazi. Tāpēc sāku prātot, kā nākas, ka kaķi ir tik ļoti līdzīgi?" žurnālam "Scientific American" intervijā klāsta Gosvami.

Bet kā? Kaķi taču nav līdzīgi! Leopardiem ir plankumi, tīģeriem strīpas, bet lauvu tēviņiem iespaidīgas krēpes. Un arī mājas kaķi taču ir tik dažādi – īsspalvaini, garspalvaini. Rudi, balti un melni. Ar rakstu vai vienkrāsaini. Lielāki un mazāki (milzīgie meinkūni, piemēram).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!