Dezinformācijas sekas: 37% suņu saimnieku ASV uzskata, ka vakcīnas izraisa autismu suņiem
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Trakumsērga ir slimība, kas gandrīz 100% gadījumu (ar ļoti retiem izņēmumiem) beidzas ar inficētā dzīvnieka vai cilvēka nāvi. Ja vien nav veikta savlaicīga vakcinācija. Un ir bažas, ka ar trakumsērgas gadījumiem var nākties saskarties arvien biežāk arī attīstītajās valstīs. ASV veiktā pētījumā secināts, ka Covid-19 pandēmijas laika dezinformācija par vakcīnām ietekmē ne tikai cilvēku, bet arī mājdzīvnieku vakcināciju. Tiek atražoti tie paši vairākas desmitgades senie mīti par vakcīnām kā cēloni autismam.

Bostonas Universitātes pētnieki 2023. gada pavasarī aptaujāja statistiski reprezentatīvu suņu īpašnieku izlasi ASV, lai noskaidrotu cilvēku uzskatus par savu mājdzīvnieku vakcināciju. Rezultāti nav iepriecinoši. Kopumā nedaudz vairāk par pusi uzskatīja, ka vakcīnas ir problemātiskas. 37% norādīja, ka tās esot nedrošas, bet 30% vakcināciju uzskatīja par vienkārši nevajadzīgu. 22% norādīja, ka vakcīnas neesot efektīvas. Turklāt arī suņu saimnieki nav izbēguši no 90. gados dzimušā un sen atspēkotā mīta par to, ka vakcīnas izraisa autismu – 37% suņu saimnieku domā, ka savu mīluļu potēšana var novest pie autisma.

Par to, kā šis mīts radās un kā tas tik ilgi spējis noturēties vakcīnu pretinieku dienaskārtībā, vairāk vari lasīt šajā rakstā:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!