Cik maksā visdārgākie materiāli zinātnē?

Pētnieki laboratorijās reizēm ņemas ar vielām un matērijām, kuras ir tik retas un dārgas, ka visi dārgmetāli un dārgakmeņi salīdzinājumā maksā vien grašus. Varētu domāt, ka visdārgākais materiāls ir daudzmiljonu un pat miljardu vērtās kosmosa misijās iegūtie asteroīdu paraugi. Taču tā gluži nav. Arizonas Universitātes astronomijas profesors Kriss Implijs vietnē "The Conversation" uzskaitījis vairākus superdārgus materiālus.

Sāksim ar pieminētajiem asteroīdiem. Nupat pirmo posmu noslēdza NASA misija "OSIRIS-REx", tuksnesī piezemējoties kapsulai ar asteroīda "Bennu" paraugiem. Zonde gan savu darbu vēl nav beigusi un pēc kapsulas atgādāšanas šurp turpina ceļu kosmosa tālēs. Nākamais mērķis – asteroīds "Apophis", kuru zonde sasniegs 2029. gadā.

Cik tad izmaksāja paraugi no "Bennu"? Un šeit varam ņemt vērā tikai "Bennu", jo no "Apophis" paraugus uz Zemes nav plānots nogādāt. Sākotnēji misijas izmaksas bija ap 800 miljoniem ASV dolāru. Taču rādās, ka tās beigās sasniegs nepilnus 1,2 miljardus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!