Okeāns
Zemes ģeoloģiskā attīstība ir aizraujošiem notikumiem bagāta. Tostarp netrūkst arī pa kādam trillerim, piemēram, kur gan palika tā teritorija, kas pirms daudziem miljoniem gadu atdalījās no Austrālijas rietumu daļas? Lūk, šo lietu ģeoloģijas "detektīvi" beidzot būs atrisinājuši, vēsta "Live Science".

Vai biji dzirdējis par tādu kontinentu kā Argolande? Vairums droši vien nē, ja vien nav dzīvojuši pirms 155 miljoniem gadu vai arī padziļināti neinteresējas par Zemes ģeoloģisko vēsturi. Par Pangeju jeb kādreizējo dižkontinentu, kas ar laiku sadalījās daļās, gan būs dzirdēts biežāk. Tas notika miljoniem gadu laikā – no cilvēka perspektīvas raugoties, tā ir mūžība. Pamazām no tām zemēm, kas mūsdienās veido Ziemeļameriku un Eirāziju, atdalījās zemes, kas šobrīd veido Dienvidameriku, Āfriku, Austrāliju, Antarktīdu. Šo dienvidu puslodes dižkontinentu sauca par Gondvanu. Laikam ritot, arī tas sāka šķelties, un Austrālija sāka "bēgt" prom no zemes masas, kas nu ir Āfrika.

Ģeologiem jau sen zināms, ka no Austrāliju veidojošās zemes masas pirms 155 miljoniem gadu prāva daļa atšķēlās – to pazīst ar nosaukumu Argolande. Par to liecina pazīmes okeāna gultnē Austrālijas ziemeļrietumu piekrastē. Taču pretēji Indijai, kas no Gondvanas atdalījās pirms 120 miljoniem gadu un palika vienā gabalā, liecības par Argolandes tālāko likteni kaut kur izčibēja. Kur tā palika?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!