Vai pilnmēness ietekmē cilvēku uzvedību? Vai tiešām vairāk incidentu, satiksmes negadījumu, slimnīcu uzņemšanas nodaļās vairāk pacientu un vairāk neadekvātu klientu tiem, kam darbs ar cilvēkiem? Par šo ir veikti daudzi pētījumi, un atbilde ir – nē, aizvien nav nekādu drošticamu pierādījumu, ka pilnmēness laikā "trako" ir vairāk, podkāstā "Zinātne vai muļķības" skaidro Latvijas Universitātes pasniedzējs, informācijas uztveres pētnieks Mārtiņš Priedols.
Šeit atrodams pārskats par virkni pētījumu, kas veikti saistībā ar tā dēvēto "pilnmēness trakumu". Ārpus anekdotiskiem piemēriem nekādas statistiski nozīmīgas sakarības nav atrastas.
Priedols gan norāda, ka saistība ir, taču tieši pretēja tam, kādu pilnmēnesim mēdz piedēvēt: "Ir pētījumi, kas apstiprina, ka pilnmēnesī samazinās slepkavību skaits, samazinās noziegumu skaits. It sevišķi, ja nav apmācies." Iemesls ir vienkāršs – ārā ir gaišāks. "Cilvēki nejūtas tik droši, lai pastrādātu noziegumu."
Bet kā tad ar cilvēku personīgo pieredzi? Īpaši tie, kas strādā klientu apkalpošanā, zvanu centros, uzņemšanas nodaļās slimnīcā, policijā un citviet, ne reizi vien piesauc pilnmēness it kā negatīvo ietekmi uz cilvēku uzvedību. Priedols iesaka eksperimentu – noteikt kritērijus, kas tad ir "trakais"? Piemēram, zvanu centra darbinieks izstrādā sev kritērijus, kuru zvanītāju ielikt šajā kategorijā – vai tas paceļ balsi, neadekvāti iebilst, lamājas un tamlīdzīgi. Tad noteikt laika posmu, kurā veikt datu vākšanu. Kaut vai viens mēnesis, taču darīt to sistemātiski un katru dienu piefiksēt, cik tad ir šādu zvanītāju, kas atbilst "trakā" kritērijiem.
"Tas, ko saka zinātniskie pētījumi, ir – lielas starpības nebūs. Vienīgais, kur varētu būt atšķirība – mēs paši pilnmēness laikā biežāk pamanīsim un pievērsīsim uzmanību šīm lietām." Proti, ja cilvēks tic pilnmēness efektam, tad šajā laikā pats neapzināti meklēs apstiprinājumus, ka efekts eksistē.
Visu podkāstu klausies platformās "Spotify", "Podbean", "Apple Podcasts" vai skaties "YouTube".
--
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".