Zilā gaisma no datoru un citu viedierīču ekrāniem – tā bojājot acis. Vai vismaz palielina acu nogurumu. Vismaz tāds ir sabiedrībā plaši izplatīts uzskats. Tāpēc optikas salonos cilvēkiem bieži tiek piedāvāts briļļu lēcas apstrādāt ar pārklājumu, kas šo zilo gaismu izfiltrē. Par papildu samaksu, protams. Vai tam ir kāda jēga – to podkāstā “Zinātne vai muļķības” skaidro acu ārste un optometrijas speciāliste.

Interesanti, ka ir arī cilvēki, kas brilles iegādājas un lieto tikai šī speciālā pārklājuma dēļ, pat ja citādi nekāda redzes korekcija nav vajadzīga. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Acu mikroķirurģijas nodaļas ārste, Rīgas Stradiņa universitātes Oftalmoloģijas katedras docētāja Anete Kursīte uzskata, ka šie zilās gaismas filtri noteikti nav pats būtiskākais, bez kā nevarētu iztikt. Īpaši tad, ja brilles vispār nav vajadzīgas, proti, nav nepieciešams koriģēt refrakciju. "Pirkt brilles bez dioptrijām, bet tikai ar šiem aizsargfiltriem – tas nav vajadzīgs. Tāpat monitoriem un telefoniem var uzstādīt režīmu, ka šī zilā gaisma tiek samazināta," bilst Kursīte.

Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas asistente Zane Jansone-Langina zina teikt, ka jaunākajos pētījumos par šo tēmu nav konstatētas statistiski būtiskas atšķirības – ir šis filtrs vai nav. "Nav tā, kā agrāk teica, ka (ar filtru) uzlabosies miega režīms, acis mazāk nogurs un būs labāk aizsargātas." Jansone-Langina skaidro, ka vislielākā nozīme ir ekrāna spilgtumam – tas ir galvenais, kas rada diskomfortu. Tāpēc "ieekonomējiet sev 80 eiro vismaz uz lēcām – nav jāpērk brilles ar speciālu "blue block" filtru", iesaka speciāliste.

Svarīgi arī bērniem ar "mīnusiem" nepamatoti nelikt lietot šādas brilles, skaidro Jansone-Langina: "Ja senāk teica, ka šādas brilles jālieto, tad tagad mēs sakām kategorisku "nē". Ir pierādīts, lai tuvredzība neprogresētu vai vismaz riskus samazinātu, ir jābūt pilna spektra gaismai. Attiecīgi nevar būt tā, ka izslēdzam ārā zilo gaismu, un tas palīdzēs." Efekts var būt pretējs.

Podkāstā vari uzzināt arī atbildes uz to, vai prakse izrakstīt nedaudz vājākas brilles, lai "acis nepierod un redze nekļūst sliktāka", ir pareiza. Uzzināsi arī, cik tālu no acīm vēlams turēt telefonu, lai saudzētu redzi, kā arī – vai ar speciāliem vingrinājumiem un uztura bagātinātājiem var saglābt sabojātu redzi. Podkāstu klausies platformās "Spotify", "Apple Podcasts" un "Podbean", kā arī skaties "YouTube".

--

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!