Pagaidām nav absolūti nekādu drošticamu pierādījumu, ka citplanētieši pabijuši uz Zemes, kaut sazvērestību teoriju piekritēji apgalvos pretējo. Bet vai šāda iespēja ir izslēgta? Visuma izmēri tomēr ir milzīgi, un pat zondes "Voyager", kas prom no Saules lido jau kopš 70. gadu beigām, pēc Ilgoņa Vilka vārdiem, ir tepat aiz durvīm. Vai kāds pie mums var atbraukt ciemos, un ko tad?

"Šāda varbūtība, neapšaubāmi, pastāv," neizslēdz Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks. Un mums tās nav pārāk labas ziņas. "Šāda kultūru sadursme lielā vairumā gadījumu novestu pie sliktām sekām."

Ja viņi spētu atlidot šeit, tad tā noteikti būtu krietni augstākas pakāpes civilizācija. Kā uzskata pētnieks, "tikai mazā skaitā gadījumu ir scenāriji, ka viņi brālīgi dalītos ar savām tehnoloģijām". Protams, ir ideja, ka simbioze jeb abpusēji izdevīga sadarbība ir labāks organismu mijiedarbības veids nekā parazitēšana, "bet kas to zina, vai tas ir tik universāls princips un darbojas visā Visumā. Var gadīties, ka mēs no viņiem (citplanētiešiem) cietīsim," pieļauj Vilks.

Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Kaut šāda varbūtība nav nulle, vairumā gadījumu astrobiologi gan, runājot par citplanētu dzīvības meklējumiem, domā mikroorganismus. Par to, kas notiktu, ja uz kādas no Saules sistēmas planētām vai to pavadoņiem, vai citviet kosmosā mēs atrastu dzīvību, kā arī par reālistiskākajiem scenārijiem citplanētiešu filmās – jaunākajā "Zinātne vai muļķības" epizodē, kur Ilgonim Vilkam studijā piebiedrojas arī Bioloģijas fakultātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedras docents Jānis Liepiņš.

Podkāstu "Zinātne vai muļķības" klausies platformās "Spotify", "Apple Podcasts", "Podbean" un citās, kā arī skaties raidījuma ierakstu "YouTube".

--

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!